Módní dům Balenciaga zažil nedávno další ze svých virálních okamžiků. Luxusní pytle na odpad z kolekce Autumn/Winter 2022 se dostaly na pulty butiků s cenovkou hlásající, že dovolit si je můžete za pouhých 1700 liber. Když Balenciaga v březnu tohoto roku poprvé představila tyto pytle na odpadky jakožto módní doplňky, bylo tomu tak uprostřed hluboce emotivní show, kterou kreativní ředitel Demna Gvasalia použil k upozornění na propuknutí války na Ukrajině. Modelky bojovaly proti větrným strojům a uměle vytvořené sněhové bouři, svíraly tenké svršky a kabáty a držely pytle na odpadky, jako by vysídlení lidé prchali z válkou zničené země. Pohled to byl tehdy velice emotivní, ale i rozporuplný. Jak si budou ony odpadkové pytle počínat na pultech butiků, až budou v prodeji? Inu, odpověď známe. Vytrženy z kontextu dojemné show, staly se objektem zájmu fanoušků značky. V buticích hlásí vyprodáno, online jsou k dostání pouze na pre-order.
Není to poprvé, co se Demna pro inspiraci vydal na smetiště, či povyšoval objekty denní potřeby na nedostatkové zboží vysoké módy. Na sklonku roku 2016 zaujal davy modrou taškou evokující bestseller nábytkářské značky Ikea. Zatímco Ikea Frakta se však prodává za 25 korun českých, modrou tašku z dílny Balenciaga jste si mohli pořídit za 1365 liber. Tím nekončíme – když v tomto roce Demna nechal modely procházet runwayí zanesenou temným bahnem, mimo jiné svírali v rukou namísto kabelek obaly od Lay's chipsů. Jejich prodejní cena? 1800 dolarů, máte-li zájem, stoupněte si do řady.
Návrháři proměňují odpad v módu odnepaměti. Psal se rok 2000, kdy John Galliano pod křídly Dior představil kolekci, jejíž rozporuplnou inspirací prý byli pařížští bezdomovci, kterých si všiml při běhání na břehu řeky Seiny. V roce 2009 zas Alexander McQueen prezentoval kolekci, v rámci jejíž show modelky obcházely horu odpadků nahromaděnou uprostřed módního mola. Většinu z nich tvořily kulisy z dřívějších McQueenových show, které byly natřeny černou barvou. Udržitelný přístup k módě ještě předtím, než to bylo cool? Zřejmě ano.
Trash móda je prohlášení. Kontroverzní, jen co je pravda. Ať už jde o elitářství, životní prostředí nebo poukázání na válečný konflikt. Odpadky se proměnily v luxus, ať už se nám to líbí, nebo ne. Ale víte, co se říká... One man's trash is another man's treasure.