JAKÝ ŠPERK SI LETOS POŘÍDIT? JAKO DÍVKA S PERLOU

 

Pokud ve vás perly evokují luxus, může za to Coco Chanel, zlatá éra Hollywoodu a v neposlední řadě aristokracie v čele s Grace Kelly či Jackie Kennedy. Hoďte tyto představy za hlavu a noste je kdykoliv se vám zamane, klidně k tričku a džínám anebo rovnou k plavkám jako to dělá aktuálně nekorunovaná královna ležérního stylu Stephanie Broek. Perly se nosí stejně dlouho, jako se samo lidstvo zdobí a zmínky o kráse perel se objevují už ve starověké mytologii. Koneckonců i Venuše, římská bohyně lásky a krásy, se zrodila z lastury jako perla.

Mohlo by se vám líbit

Vizionářské, expresivní, udržitelné. Sluneční brýle, které chcete

Sluneční brýle jsou pro nás synonymem léta. Anebo probdělé noci. Pragmaticky počítáme s oběma variantami v příštích měsících. Pokud se právě koukáte po nových obroučkách na léto a klasiku už máte, máme pro vás tři novinky, které by vašim očím neměly uniknout.
elle.cz

Jaká je cesta od zrnka písku až k náušnici? Perly jsou vlastně výsledkem obranného mechanismu perlotvorek, mořských ústřic nebo perlorodek. Pokud se do těchto vodních měkkýšů omylem dostane malý předmět, nejčastěji třeba zrnko písku, ale může jít dokonce o larvu jiného živočicha, začnou vylučovat uhličitan vápenatý. Jde o stejný materiál, který tvoří lastury, jen dostává jinou formu. Na zrnku se začnou tvořit vrstvy a takto roste minimálně rok. Zrnko se tak stává méně nebezpečné pro útroby živočicha a současně se přetváří v to, čemu říkáme perla.

Nicméně dnes už se nespoléhá na to, jestli se zrnko písku snad dostane do lastury a za pár let se z něj možná stane jedna jediná krásná perla. Přírodní perly jsou vzácné (a tedy drahé), a proto vznikly perlové farmy, které dnes najdeme hlavně v Asii, ale i Americe či Oceánii. Za první farmou stojí otec takzvaných kultivovaných perel, Japonec Kokichi Mikimoto, který se do experimentování s perlami pustil už na konci 19. století. Z těchto farem putují do celého světa perly, které jsou cenově dostupné a o nic méně kvalitní. U nás nejčastěji narazíte na kultivované sladkovodní perly, označované také jako říční. Jsou výrazně levnější jednoduše z toho důvodu, že na rozdíl od mořských ústřic může v jedné sladkovodní perlorodce růst několik perel najednou a rodí se tedy mnohem rychleji.

Pokud netoužíte po přírodních perlách, nejde o nijak závratnou investici. Máme pro vás několik tipů, ze kterých určitě vyberete.

Bez nadsázky lze říct, že každá perla je unikát. Můžete mít perly dokonale hladké a kulaté nebo naopak nepravidelné – těm se v portugalštině říká perla barroca a zkuste hádat, kterému uměleckému slohu daly název. Rozličná může být i barevná škála perel, od bílých přes béžové a růžové po šedé či fialové. Vše záleží jen na tom, v jaké prostředí perlorodka či perlotvorka žije. Jakou barvu má lastura, ve které perla vzniká. Jaký tvar má předmět, na kterém se začne vrstvit uhličitan vápenatý. A samozřejmě na teplotě okolní vody a na době, jak dlouho může perla růst.

Mohlo by se vám líbit

Kam pro luxusní kabelku lokálního designu?

Toužíte po kvalitní kabelce, která vám vydrží nejednu sezónu, ale nechcete za ní dát celou výplatu? Nemusíte pro ni na Pařížskou, poradíme vám, kde najdete stylové tašky, kabelky a psaníčka u českých designérů.
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24