Šatník, na který se lze spolehnout
Udržitelnost se v souvislosti s módou skloňuje čím dál častěji. Mnoho žen ve snaze nepodporovat fast fashion a nekupit ve skříni stále nové a nové kousky, které na sebe vezmou sotva párkrát do roka (a někdy ani to ne), radikálně ořezává své sbírky oblečení na minimum a vytváří promyšlené kapsulové šatníky, které je nenechají na holičkách. Obsahují nadčasové kousky, které nevyjdou za dvě sezóny z módy a jejichž materiály a provedení vydrží více než pár pracích a sušících cyklů.
7 základních kousků
Podle Donny Karan, která kapsulový šatník v 80. letech popularizovala, by měl obsahovat 7 základních kousků, mezi které patří: malé černé šaty, sukně, elegantní kalhoty, padnoucí sako, kašmírový svetr, body a kvalitní kabelka. Později svůj výběr rozšířila ještě o nesmrtelnou černou koženou bundu a nezbytnou bílou košili. Počet základních kamenů kapsulového šatníku se postupně navyšoval, ale stále platí jeho původní myšlenka – zachovat jednoduchost, vzájemnou kombinovatelnost a nadčasovost oblečení, které si pořizujete.
Metoda TriziaZu
Nad tím, jak zkombinovat šatník, který je kvalitní a dlouhodobě nositelný s módními trendy, které se objevují, se zamýšlela autorka španělské edice ELLE, expertka na módu a udržitelnost Patrizia Eguidazu. Podle Patrizie by každá žena měla mít ve svém šatníku oděvy, které se jí dobře nosí, odpovídají jejímu typu postavy, potřebám a životnímu stylu a nevytvářejí své nositelce pocity frustrace. Aby toho ženy snadno dosáhly, vyvinula metodu TriziaZu, která ženám pomáhá pochopit, co v šatníku potřebují, v čem vypadají dobře a vyhnout se nákupu věcí, které nejsou zapotřebí. Zároveň ale bez nutnosti vyhýbat se asketicky novým trendům. Jejím nápadem je také pojem „evoluční šatník“, který spočívá v postupném rozšiřování šatníku, ovšem se zachováním dvou základních podmínek: nové kousky musí být opakovaně použitelné a všestranné.
V čem evolučního šatníku metoda spočívá?
V prvním kroku si vyberete tři kousky oblečení na horní polovinu těla a dva na spodní. Měly by to být oděvy, ve kterých se cítíte pohodlně a sami sebou. Tyto kousky budou pro několik příštích dnů to jediné, co si budete moct obléknout, vybírejte proto dobře. V druhém kroku si sepište tabulku s názvem každého kusu oblečení a pokaždé, když si daný oděv obléknete, udělejte si pod jeho název do tabulky čárku. V příštích dnech těchto pět kousků kombinujte všemi možnými způsoby. Když dosáhnete u jednotlivých kousků pěti čárek, můžete do svého šatníku přidat nový kus oblečení. A pak módní sudoku stejným způsobem opakujte.
Módní sudoku
Touto metodou se vám podaří otestovat všestrannost každého kousku, který v šatníku máte. Pokud některý oděv nenosíte nebo máte pocit, že se k ostatním nehodí a oblékáte ho kvůli tomu málo nebo zkrátka jen neradi, okamžitě si toho všimnete – rozhodně dříve než v přeplněném šatníku, v němž ztrácíte přehled, co se v něm všechno nachází. Pokud zjistíte, že něco nenosíte a nemůžete to kombinovat s ostatními kousky, vyřaďte to. Nebo alespoň v budoucnu předejděte nákupům něčeho podobného. Zároveň vás to donutí zodpovědněji přemýšlet nad tím, co lze s čím kombinovat a jak který kousek využít. Toto módní cvičení vám nejen osvěží módní představivost, ale také výrazně usnadní život. Na maximum využijete to, co máte, aniž by to vylučovalo nakupovat nové líbivé oblečení. Nové nákupy ale budete lépe promýšlet a kupovat budete pouze to, co do vašeho šatníku opravdu zapadne.
Zdroj: ELLE.com