Paříž zasáhla módní smršť

Balenciaga

Francouzský návrhář Nicolas Ghesquière, který pro módní dům Balenciaga navrhuje od svých pětadvaceti, letos vysvětlil, proč jej americká Vogue označila za nejzajímavějšího, nejoriginálnějšího a nejžhavějšího tvůrce své generace.

Pařížské publikum zaujal už výběrem modelek – přehlídku otevřel trojicí neznámých dívek, které jeho tým postavil na molo přímo z ulice a na závěr je nechal zastínit sluncem v podobě Gisele Bündchen. Jeho kolekce skládá poklonu zakladateli značky Cristóbalu Balenciagovi, na jehož tvorbu odkazují šaty s pleteným vzorem a kabáty s motivem kohoutí stopy. Kromě toho vsadil Ghesquière na plastické textury, výrazné grafické vzory a na kombinaci rukodělby s technologickou výrobou.

Balmain

Pár hodin po odchodu Ghesquièrových manekýn udeřil na Paříž punk jedenadvacátého století. Kreativní ředitel Balmainu Christophe Decarnin vyslal na molo motorkářské bundy obsypané kovovými cvočky a spínacími špendlíky, síťované punčochy, vybělené džíny, roztřepené šortky a proděravěná trička. „Tenhle look se mi vždycky líbil. Fotografie takových modelů mi visí všude po pracovně,“ řekl návrhář v zákulisí. Otázkou je, zda balmanie, kterou módní dům vyvolal před několika sezonami, přiměje i dnes věrné módní nadšenkyně, aby vynaložily jmění na kousky z kolekce, jejíž podoba se inspiruje modely ‚udělej si sám‘. Uvidíme.

Video z přehlídky sledujte zde.

Zac Posen

Newyorský rodák Zac Posen přesídlil do pařížských vod mezi větší ryby a svou kolekci představil hned v dějišti přehlídek Yvese Saint Laurenta. Z denních oděvů, které navrhl pro podzimní sezonu, se přesunul téměř výhradně do večera. Po nástupu několika tvídových sáček se stojáčky a zvýrazněnými rameny prostor bez okolků ovládla černá krajka, kožešina a peří, které molo proměnily v luxusní budoár.

Video z přehlídky sledujte zde.

Nina Ricci

Umělecký ředitel Peter Copping rozjasnil svou kolekci duhou zářivě jasných barev čítajících kyselinově žlutou, šokující růžovou, výraznou třešňovou a sytou fialovou. „Chtěl jsem se trochu probudit a cítit se dobře,“ komentoval návrhář, který se při tvorbě své kolekce nechal inspirovat umělci, s nimiž módní dům v minulosti spolupracoval. Paletu poskytla díla Christiana Bérarda nebo květinové potisky Marca Laliquea. Mezi nabíránými volánky, frenetickým řasením, krajkou a šifonem tu a tam probleskly znaky pánského stylu. Tím Copping odkazoval na zakladatelčina otce Roberta Ricciho, který se na Ninině tvorbě v mnohém podílel.

Video z přehlídky sledujte zde.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24