Osmý ročník mezinárodní soutěže Diploma Selection, v rámci níž festival Designblok ve spolupráci s organizací EUNIC Cluster ČR oceňuje tvorbu nejtalentovanějších evropských diplomantů v oboru produktového a módního designu, zná své vítěze. Odborná porota složená z mezinárodních kurátorů, galeristů, redaktorů a dalších profesionálů ocenila tři vítězné projekty v oblasti produktového designu a tři módní kolekce designérů oděvních. Vítězem první kategorie se stal Matthias Gschwendtner, na druhém místě se umístil Johan Pertl a místo třetí obsadila Maria Radke. Z módních kolekcí zaujala nejvíce ta od Caoimhe Dowling, následována Matyldou Kwiatkowskou na druhém místě a Denzelem Veerkampem na místě třetím. A protože máme spadeno na módní talenty, představujeme vítěze minulé i aktuální i vám. Kdo zazářil na módním mole pražské oslavy designu?
Caoimhe Dowling
Vítězka letošního ročníku Caoimhe Dowling představila sobotního večera publiku projekt, který je zamyšlením nad tím, jak jsme se jako společnost po pandemii cítili bídně a jak jsme v cynismu a deziluzi mohli vidět příležitost k větší změně. K nalezení východiska se rozhodla zkoumat historická hnutí, jako Kibbo Kift či punkovou tendenci a hledala inspiraci, jak bychom mohli povstat z trosek a znovu navázat na staré hodnoty, které jsme ztratili. V kolekci se vrací k původním výrobním procesům, avšak upravuje krejčovské postupy u klasických vzorů, jako je tradiční rybí kost a tradiční broderie anglaise, aby tak reflektovala náš současný kontext a snila o nadějnější budoucnosti.
Matylda Kwiatkowska
Matyldina kolekce Charging the Self vypráví příběh o imaginárním prostoru, ve kterém můžeme zažít hluboký klid, harmonii i naplnění. Utopické vakuum, v jehož prostředí nás dojme krása jednoduchosti, obyčejné západy slunce, vůně slané vody i drobná gesta plná lásky. ‚‚Osvobodili jsme se od veškerého negativního bloudění naší mysli a v důsledku toho jsou všechny naše činy plné něžnosti a lásky. A krása, která nás obklopuje, nám dává pocit bezpečí. Ve své kolekci jsem vyobrazila bezpečné místo, kde můžeme být takoví, jací jsme, aniž by nám to bylo vyčítáno,‘‘ popisuje Matylda svou kolekci plnou barev, do kterých se zahalí slunce na začátku i na sklonku dne, romantických detailů a vázaných látek. Matylda rozehrává hru s materiály a střihy ve velice elegantní formě, která jí vedle dalších aspektů vysloužila soutěžní druhé místo.
Denzel Veerkamp
Třetí místo získal Denzel Veerkamp z nizozemské Willem de Kooning Academy. Kolekce, kterou nazval The Rebound Parley, je převedením kritického pohledu na Denzelovu osobní zkušenost míšence v postkoloniálním Nizozemí spolu s manifestací nesouhlasu s destruktivním módním průmyslem. Kolekce je tedy zároveň osobním protestem proti privilegovanému způsobu, jakým bývají na Západě zhodnocovány textilie. A aby protest demonstroval přímo na módním mole, je kolekce vyrobena ve spolupráci s Leger des Heils, nizozemskou Armádou spásy, čistě z textilu od konečného spotřebitele. Výstřední kolekce v sobě spojuje mnohé objemy a tvary ruku v ruce s rozličnými materiály a vzory.
NANICHE by Natalie Dufková
Natálie Dufková, absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM, vyhrála v minulém roce speciální cenu Levi’s® se svou HER COLLECTION oslavující ženskost a krajky. Kromě finanční odměny získala tehdy možnost vytvořit jedinečnou upcyklovanou kolekci oblečení pro Levi’s® a mít svou sólovou show v rámci dalšího ročníku, kterou odhalila sobotního večera. Natálie v nejnovější kolekci upouští od svých objemných nabíraných šatů, ovšem ne úplně. Poskytuje jen volné pole působnosti nositelnějším kusům oděvu, a tak se vedle pro návrhářku příznačných objemů objevují i veskrze nositelné halenky, splývavé šaty a uvolněné siluety. Pohrála si i s barevností a oblékla nejnovější kolekci do odstínu IKB Yvese Kleina i fialové, evokujících noční oblohu.
Natálie Nepovímová
Vítězka minulého ročníku Natálie Nepovímová a absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM připravila pro svou sólovou přehlídku v návaznosti na autorskou výhru kolekci oděvů s názvem Oficina~Playa. Při její tvorbě se inspirovala svým pracovním pobytem na Mallorce a pohybem mezi kanceláří a pláží. Vzpomínky na ostrov, který se z dovolenkové destinace proměnil v detašované pracoviště, přenáší zpět do Prahy. Rozličný charakter a atmosféra těchto lokací jsou převedeny do kolekce skrze formální prvky oděvu, barevnost i jejich celkové, uvolněné ladění. Formální prvky rázem působí uvolněně, lehkost nabývá na formálnosti. Natálie pracuje s nabouráním představy o klasickém formálním obleku a pozměňuje ho například vyšisováním, odbarvováním či dopaminovou barevností. Spojuje zdánlivě nesourodé prvky v nové celky, pro které je příznačná nositelnost a hravost. Oděvní kolekci doplňují one-piece šperky designéra Ondřeje Stáry a jejich estetika byla utvořena často neidentifikovatelnými vyplaveninami z moře.