Po dvou dnech tradičního pojetí přehlídek, kdy modelky na molo vchází postupně za sebou a na konci následuje společné defilé, se zdál třetí den pražského týdne módy svěžím oživením, které dokázalo přitáhnout pozornost a akci vnuklo novou energii. Uvolněná atmosféra, větší diverzita mezi modely i pompézní burleskní show dokázaly, že kromě precizního návrhářského řemesla a nápadu je velmi důležitý také způsob představení kolekce i to, jaké emoce v člověku dokáže vyvolat.
Martin Kohout: Pocta literatuře
Designérský samouk a vizuální umělec se při tvorbě inspiroval dílem Orlando od Virginie Woolfové – tedy dlouhým milostným dopisem reflektujícím společnost i hledání smyslu života napříč několika staletími. Z díla Kohout zpracoval hlavně téma prchavosti okamžiku a otázku genderu a tvořivosti. Modely spojovala speciální technika aplikace silikonových struktur na krajku, takže samotná tvorba oděvu často zabrala i několik týdnů. Výsledkem byla kolekce zakládající si na křehkosti a provázání minulosti s přítomností.
Must-have z přehlídky: bílé krajkové mini šaty
Hana Frišonsová: Současný futurismus
Návrhářka je známá svojí zálibou v kombinování tradice s budoucností a kvalitu svých návrhů potvrdila nesčetněkrát i v zahraničí včetně londýnského týdne módy. Futuristické prvky se objevily i v její současné kolekci, a to zejména v potisku látky. Vybrané barevné spektrum odstínů fialové, tmavě modré a vínové od prvního pohledu evokovalo příslušnost k podzimní a zimní sezóně. Skvělým dotvořením celé kolekce pak byly především detaily – ať již v podobě netradičních sandálů, tak výrazného make-upu.
Must-have z přehlídky: modré sametové sako s páskem a objemnými rukávy
Naniche by Natalie Dufková: Ženskost a róby
Romanticky surrealistická, cíleně dívčí a se silným vztahem k tradicím i k přírodě. Tak popsala své nové modely návrhářka, která je zároveň studentkou posledního ročníku magisterského studia na UMPRUM. Kolekce s názvem Nymphae si zakládá především na využití materiálů, jako je šifon, hedvábí, satén a upcyklovaný damašek, které jen umocňují celkový důraz na večerní róby. Zpracování dominuje výrazné řasení i předimenzované formy, které jednotlivým modelům dodávají na snovosti.
Must-have z přehlídky: fialové šaty bez rukávů s nařaseným lemem
Dominika Kozáková: Flower Power
Představte si louku posetou nespočtem různých druhů květin, kolem vás hopsají zajíci a svítí slunce. Obdobný pocit šlo mít z přehlídky mladé designérky, jejíž tvorba se stala synonymem zdravého rebelství v kombinaci s genderless přístupem. Kozáková se nebojí experimentovat a většinu svých návrhů bere jako dobrodružství, které funguje hlavně jako pestrobarevný a odvážný celek. Nejinak tomu bylo při pondělní přehlídce plné křiklavých vzorů, třpytek i batiky, kdy návrhářka opět dokázala, jak pozitivní dopad může přinést oživení celé show.
Must-have z přehlídky: průhledná košile s výrazným korálkovým zdobením
Jakub Patka: Moderní uniformita
Slovenský designér se ve dvacítce modelů vymezil proti současné přeestetizované době a jako hlavní inspiraci si vzal pracovní třídu z post-socialistické společnosti. Jeho návrhy na první pohled mohou působit stroze a odtažitě, při podrobnějším prozkoumání je ale hned jasné, že síla se skrývá v detailech i celé atmosféře. Z barev Patka volil zejména šedou, tmavě modrou a černou a k nim přidal fialové prvky a žluté detaily. Celkový dojem z kolekce i její poslání skvěle dotvořila hudba v podobě potemnělých Joy Division a jejich skladby I Remember Nothing začínající příznačnými slovy „We were strangers“.
Must-have z přehlídky: rovný šedý kabát s dvouřadým zapínáním
Lukáš Krnáč: Párty a burleska
Ihned po uvedení programu letošního MBPFW bylo jasné, že ve chvíli, kdy se tento návrhář a absolvent animované tvorby spojí s nejvýraznější tváří české burlesky Miss Cool Cat, bude to opravdu velké. Prezentace nové kolekce ale i přesto předčila očekávání. Poprvé to nebylo oblečení, ale celkové pojetí show, které hrálo hlavní roli. Za zvuků bondovské klasiky Golden Eye tanečnice nastartovala svoji Vespu a vjela přímo doprostřed přehlídkového sálu. Přehlídka se dále odvíjela od jednotlivých tanečních představení, mezi kterými nechyběla ani exploze šampaňského nebo hra na saxofon v nákupním košíku. Zdravá dávka teatrálnosti i zcela jiné pojetí návrhů jakožto kostýmů Krnáčovi jistě zaručí, že o jeho vystoupení se bude ještě dlouho mluvit.
Must-have z přehlídky: body s peřím
Pietro Filipi: Klasika okořeněná dávkou citů
Česká značka patří mezi komerčnější stálice na módním trhu. Na aktuální přehlídce pod vedením své kreativní ředitelky Moniky Drápalové představila koncept „Respect what you feel“ apelující na prozkoumání vlastního nitra a vnímání pocitů. Pro prezentanci kolekce "Atlas mraků" tvůrci stejně jako v případě některých z předešlých návrhářů zvolili netradiční formu – za recitace francouzsko-české milostné básně se z modelů stali němí herci, kteří svým výrazem, vzhledem a různými způsoby chování postupně tvořili zástup individualit, ke kterým i během těch pár minut nebylo složité si najít cestu. Kombinace čistých liniií, víceúčelovosti, precizního výběru materiálů i jisté strohosti o to více dostala emoce do popředí a bravurně tak zakončila tento přelomový módní den.
Must-have z přehlídky: pudrový saténový trenčkot