Jak se stát návrhářem? Obvyklá cesta je přihlásit se do jednoho z ateliérů módní tvorby na prestižní UMPRUM, nebo jiné umělecké vysoké škole. Pokud vás profesoři shledají dostatečně talentovanými, můžete se radovat – patříte mezi hrstku šťastlivců, kterou tento typ škol každý rok přijme. Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, neboli UMPRUM, můžete módu studovat ve dvou ateliérech. Jeden vede návrhářka a profesorka Liběna Rochová, druhý vede návrhář Pavel Ivančic.
V módě platí podobná přímá úměra jako v umění výtvarném. Pokud vystudujete prestižní Akademii výtvarného umění nebo jinou vysokou školu v ateliéru uznávaného umělce, máte mnohem vyšší šance se uchytit na trhu s uměním. Vysoká škola dává pomyslné razítko kvality a punc i návrhářům a designérům z oblasti užitého umění. Jak se pozná kvalitní umění, ať už užité nebo volné? Musí splňovat určité estetické atributy a základní kompoziční pravidla. Z velké části je ale hodnocení umění subjektivní. Dokáží proto profesoři na vysokých školách vždy objektivně posoudit a odhalit talent mladých umělců? V mnoha případech ano, nic však není absolutní a jak se říká, výjimka potvrzuje pravidlo. Ráda bych vám takovou výjimku představila.
Píše se rok 2016 a na Instagram mi přijde zpráva od neznámého návrháře, zda bych pro něj nechtěla pracovat jako modelka. Potkáme se. Ostýchavě mi představuje svůj koncept. Chystá přehlídku v MeetFactory, nikdy návrhářství nestudoval, ale je to jeho velký sen. Miluje umění a kulturu, především filmy, jeho návrhy jsou proto propojené s výtvarným uměním a kinematografií. Šije z malířských pláten, na které maluje stejně jako malíř. Jeho střihy jsou jednoduché s důrazem na malbu a na kulturní odkazy. Oslovuje mě Martinova odvaha, kterou nedává najevo svých chováním, ale která srší z jeho návrhů a vizí. Na spolupráci kývnu a něco mi říká, že po Martinově tvorbě budou jednou toužit všichni trendsetteři.
Ještě ale nepředbíhejme. Martin vystudoval střední uměleckou školu se zaměřením na fotografii a film, na vysoké škole chce však studovat módní návrhářství. Hlásí se do módních ateliérů na UMPRUM. Celkem třikrát, ani jednou ho nepřijmou, navzdory neúspěchu to Martin nevzdává. Přijde začátek roku 2018 a je vybrán jako finalista soutěže pro mladé talenty Van Graaf Junior Talent v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Předvede kolekci, která je opět inspirovaná výtvarným uměním s odkazy na baroko. Toto pojetí ve spojení s klasickou hudbou a prostory Clam-Gallasova paláce vytváří doslova nadčasovou podívanou. Porotu přesvědčí a vyhraje zmiňovanou soutěž, která mu zajišťuje vlastní show na příští sezóně fashion weeku. Martin prezentuje na MBPFW ještě celkem třikrát. V roce 2021 získává nominaci na cenu Czech Grand Design 2020 v kategorii Módní designér.
Jít proti proudu je Martinovi vlastní, proto uspořádal samostatnou show, která se konala v sobotu 14. května 2022 v prostorách skateparku v areálu Pragovka. Mladý návrhář pro tuto kolekci čerpal inspiraci v dílech spisovatele Lewise Carrolla Alenka v říši divů a malíře Yvese Kleina Anthropométries. Martin dokázal bravurně citovat oba velikány a vytvořil tak jedinečnou podívanou. Příchod do prostoru, jenž byl kompletně zahalen do upcyklovaných billboardových plachet, které Martin se svým bratrem Petrem pomalovali tzn. Yves Klein modrou, byl velmi efektní. Práce na tom jim trvala čtyři měsíce. Na celé kolekci, která je složena z celkem dvaceti looků, Martin pracoval rok a půl.
Hosté přicházejí, výrazné influencerky mají na sobě šaty od Martina. Prostor je zaplněn rychle, více než 300 lidí netrpělivě vyčkává očekávanou show nyní již renomovaného návrháře. V backstage se dokončují poslední úpravy, Martin na poslední chvíli alternuje mé šaty, MUAH perfekcionisticky ladí každičký detail. Vlasy mi stylovali 4 profesionálové. Vše musí být perfektní do posledního puntíku. Naštěstí přehlídku uzavírám, každá minuta se počítá. Nádech, výdech, vcházím na molo, které je ve skutečnosti obraz. Cítím se jako Alenka v říši divů, která padá do neznáma. Jdu bosá, snažím se s nikým nestřetnout pohledem a jít vzpřímeně, rovně, ladně. Po prvotní nervozitě přichází očekávaný příval adrenalinu. V hlavě si promítám Martinovu cestu módním světem a cítím štěstí, že jsem mohla být u toho od jeho začátku.
Být modelka na přehlídkách Martina Kohouta není to samé, jako jít přehlídku pro jiné návrháře. Stáváte se součástí příběhu, který Martin vypráví, nejste pouhé chodící ramínko na oděv. To, že se člověk může stát návrhářem i bez vystudování prestižního ateliéru, prokázal Martin v posledních letech již několikrát. Svojí vlastní přehlídkou si sám označil pomyslným razítkem kvalitu vlastní tvorby. Dokázal, že k tomu, aby se stal uznávaným a úspěšným návrhářem nepotřebuje požehnání vysoké umělecké školy.
Zdroj: Autorský článek