Kouzla, čáry a magie Alessandra Micheleho a Gucci, co věří astrologii

 

Dějištěm přehlídky Gucci se stal slavný Castel del Monte v Puglii. Jedinečná architektura hradu, osmiúhelníkový půdorys s osmihrannými věžemi v každém z úhlů, představuje středověké hledání dokonalosti. Historickou památku, známou pro svůj geometrický design a rozpoznatelný osmiúhelníkový tvar, vytvořil císař Svaté říše římské Fridrich II. z Hohenstaufenu, impozantní mecenáš umění a věd, který zadal její stavbu přibližně v roce 1240. Hrad je místem plným historických a esoterických významů, snoubících se v jeho zdech. Ukrývá v nich symboly architektonického multikulturalismu, který mísí germánské, islámské a klasické tendence. Není tedy divu, že toto místo svým geniem loci představuje eklektický přístup Alessandra Micheleho k designu oděvu jako takovému.

Ten si lokaci vybral pro bohatou historii prostředí a zakořeněné italské dědictví, toto místo zároveň představuje podporu domu Gucci v rámci projektu obnovy hradu. Kromě toho, že módní dům využije historické místo pro svou show, přispěje totiž také na jeho revitalizaci. Po dvouletém období pandemie, kdy byl výběr lokací nucen především k odebrání se do interiérů, pokračuje Alessandro Michele v tradici historických míst, která v minulosti zahrnovala například Westminsterské opatství, Promenade Des Alyscamps ve francouzském Arles, Palatinskou galerii paláce Pitti, Théâtre le Palace v Paříži, Palazzo Sacchetti nebo Kapitolská muzea v Římě.

 

Mohlo by se vám líbit

Fúze módy a architektury v kolekci Louis Vuitton Cruise 2023

Mezi dnem a nocí, ta krátká chvíle, kdy už není den, ale ještě nenastala noc. Obloha je zalitá slábnoucím sluncem barvícím vše do zlatavého oparu. Do této atmosféry vysílá Nicolas Ghesquiére hrdinky v oděvech ještě skulpturálnějších než kdy dříve, prozkoumat scenérie kalifornského Salk Institute připomínajícího vesmírné brutalistní město.
elle.cz

 

Správná konstelace hvězd

Včerejšího večera představená kolekce s podnázvem Cosmogonie se pohybuje někde mezi hravou středověkou aristokratickou dekadencí a astrologickými předpověďmi. Módní dům využil síly magické úplňkové noci a z útrob hradu vyslal na módní molo kolekci čarovnější než kdy dříve. To vše za tónů hudby a zvukového záznamu slov kosmonauta Neila Armstronga při přistání na měsíc. Nevěříte, že hvězdy v tento večer kreativnímu řediteli přály? Věřte.

 

Dějepisný seminář pana profesora Alessandra Micheleho

Jsme zvyklí na retro expedice sahající nejdále do roaring twenties. Ale Michele jde dál. Mnohem dál. Připraveni na cestu zpět do renesance? Že to hledat inspiraci tak hluboko v našich dějinách je pasé? Ale kdepak. Je to právě renesanční dekadence, co v módním světě v poslední době ještě chybělo. Michele nám tak uštědřil lekci historie, ve které oprášil docela zapomenuté kusy oděvu. Bohatá okruží, živůtky, pláštíky a čepce, šaty s květnatými renesančními vzory a korálkové výšivky, zdobené koruny a šperky, perlové náhrdelníky. Nechyběl ani ten nejjemnější královský hermelín či štuclík. Vše v záplavě sametu a průsvitného hedvábí k tomu. Inspirace v rytířském brnění, pážecích oblecích a panovnických šatech je omniprezentní. Skoro jako kdybyste absolvovali cestu časem, ze které vás vytrhnou jen občasné artefakty v podobě výrazných brýlí či typického Gucci monogramu. Budete-li se chtít obléct do těchto kousků, šlechtický titul však netřeba. Kdo za pár měsíců jako první oblékne okruží a hermelín? 

 

 

Zdroj: Gucci, Grazia, NSS Mag

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24