Když promluvila – Jodi Kantor, Megan Twohey
Patrně jste obeznámeni s nechvalně známou kauzou amerického producenta Harveyho Weinsteina. Kniha Když promluvila – v Česku vydaná pod vlajkou Edice N – podrobně popisuje investigativní pozadí kauzy, která zažehla hnutí #MeToo a celospolečenskou debatu o tom, co se v oblasti flirtování smí a co už ne. Novinářky a autorky knihy, které stály za odhalením a nasvícením predátorského chování hollywoodského magnáta prostřednictvím proslulého článku v The New York Times, byly za svou práci odměněny Pulitzerovou cenou. Text se v rámci neúnavného pátrání po pravdě a snahy o spravedlnost okrajově věnuje i dvěma dalším kauzám sexuálního obtěžování ze strany mocných mužů – konkrétně Donalda Trumpa a amerického soudce Bretta Kavanougha.
Srpny – Jakub Stanjura
Silný a bolestivý příběh, který živě vykresluje opomíjené, byť mrazivě přítomné téma gaslightingu, neboli psychické manipulace. Debutová kniha Jakuba Stanjury vás zasáhne a rozhodně po ní budete potřebovat čas na „oklepání“. Lehké čtení to není, ale je to čtení důležité, neboť vynáší na světlo problém, který si hledá domov v našich rodinách a vztazích. Všem se nám zdá být tolik vzdálený, jenže právě v neviditelnosti se ukrývá jeho moc.
Mateřství – Sheila Heti
Kniha Mateřství od Sheily Heti je kontemplativní a hluboce osobní zkoumání rozpolcenosti, která doprovází rozhodnutí stát se matkou. Autorka se pohybuje ve složitých otázkách společenských tlaků, osobních tužeb a smyslu mateřství. Při úvahách o tom, zda se stát matkou, se dotýká tíživých otázek vlastní identity a snahy o seberealizaci.Sama nikdy nechtěla děti, čeká jí ale čtyřicetiletý milník a společnost na ni uplatňuje svá očekávání, která – když nejsou naplněna – vyústí v pocit méněcennosti.
Rozložíš paměť – Marek Torčík
Hlavní hrdina se po jednom nočním telefonátu s matkou ponoří do vzpomínání. Vrací se do období dospívání v moravském Přerově, kdy se jako chlapec vyrovnával se svou sexuální orientací, šikanou, nepřítomným otcem a alkoholismem svého dědy. Rozkládá svou paměť a svými vzpomínkami listuje jako starými fotografiemi a reflektuje těžká témata, která jeho dosavadní život doprovázela. To vše v intimním a křehkém podání debutového románu autora.
Hory zpívají - Nguyen Phan Que Mai
Kniha Hory zpívají je poutavou rodinnou ságou, která detailně mapuje pohnuté události vietnamských dějin přes téměř celé století. Skrze vytrvalou Dieu Lan a její dospívající vnučku Huong se seznamujeme s nám neznámými krutostmi vietnamské historie včetně hladomoru a bolestivých ztrát. Nejedná se však o příběh Vietnamu nýbrž o mezigenerační příběh jedné rodiny plný houževnatosti, mateřské lásky a lidské síly.
V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku– Silvia Lauder
Novinářka Silvia Lauder prozkoumává problematiku nerovnosti žen v Česku a západní společnosti, odkrývá tabuizovaná témata a vyvrací protifeministická klišé. K tomu přináší analýzu dlouhodobého boje za ženskou emancipaci, od Masaryka až po hnutí #MeToo. Skrze stránky knihy se odhalují předsudky a stereotypy, jež stále ovlivňují životy žen. Nejenom, že se autorka ptá, kde se zadrhla cesta k narovnání práv, ale ukazuje také důsledky neudržitelného statusu quo.
Rozhovory s přáteli – Sally Rooney
Autorka knihy Normal people se opět rozhodla věnovat složitosti lidských vztahů. Tento román sleduje osudy Frances a Bobbi, dvou univerzitních studentek a bývalých milenek, které se staly nejlepšími přítelkyněmi a jejichž životy se propletou se starším manželským párem Melissou a Nickem. Zatímco se tato čtveřice pohybuje ve spletité dynamice, příběh se zabývá tématy lásky, touhy, nevěry a neostrých hranic mezi přátelstvím a intimitou. Sally Rooney zachycuje nuance emocí a vytváří příběh, který proniká do zranitelnosti lidského pouta.
Pracovat – Kateřina Nedbálková
Jakou roli hraje v našich životech práce? Jak bychom ji měli vnímat? Knížka Pracovat od socioložky Kateřiny Nedbálkové přináší deset rozhovorů s konkrétními ženami a muži. Co znamená práce pro ně v kontextu jejich vlastních osudů? Prostřednictvím knihy můžete vykouknout ze své sociální bubliny a vhlédnout do života (a hlavy) bezdomovce, zaměstnankyně veřejných toalet, právničky nebo ředitele odborné školy.
Conversations on love – Natasha Lunn
Vánoce jsou lásky čas! Proto náš list zakončujeme srdečným rozborem lásky ve všech jejích podobách. S citlivostí a hloubkou vytvořené vyprávění se zabývá univerzálními i hluboce osobními aspekty lásky a vším s ní spjatým. Prostřednictvím řady důvěrných rozhovorů s lidmi z různých prostředí a s různými zkušenostmi autorka odhaluje rozličné úvahy o složitosti a kráse lásky. Jeden rozhovor, jeden unikátní pohled na vztahy, zlomené srdce a různé odstíny, které může láska v našich životech získávat.
Zdroj: autorský článek za pomoci informací ze stránek Databazeknih.cz, Knihy Dobrovský a Martinus