Vlnobití kolem Quiet Quitting se rozpoutalo na TikToku díky videu od mladého Zaida Khana. Následovala další a další a #quietquitting má aktuálně téměř 100 milionů shlédnutí. A protože TikTok má sílu, téma Quiet Quitting je najednou naprosto všude. Hned na začátek je ale důležité říct, že název – v češtině by mohl znít tiché odcházení – jen zdánlivě nabádá k podání výpovědi a vytoužené dovolené. Význam Quiet Quitting je jiný. Nemáte opustit práci, ale myšlenku, že se kvůli ní máme strhat a obětovat osobní život. Nejde o to skončit, ani dělat naprosté minimum, ale zkrátka a dobře to, za co jsme placeni. Tedy ideálně v pět zaklapnout počítat, vypnout pracovní notifikace a užívat si života.
Kde se Quiet Quitting vzalo a proč právě teď? Nejde o trend s jepičím životem. Odvrat od vyčerpávající Hustle Culture i pád takzvaných Girl Bosses už probíhá nějakou dobu. A do toho přišla pandemie, která nás přiměla k tomu přehodnotit svůj život a přístup k práci. Uvědomujeme si, že nic není jisté a také že nic netrvá věčně. Poslední roky nám také připomněly vlastní smrtelnost a není tedy divu, že chceme čas trávit smysluplněji než pouze prací.
Quiet Quitting je především záležitostí jedinců narozených po roce 1989 a generace Z. Ta vstoupila na pracovní trh během pandemie covidu se všemi nevýhodami, které k tomu patřily včetně dosti rozmazaných hranic mezi životem a prací. Protože během lockdownu váš šéf přece moc dobře věděl, že jste celý den doma a nemáte moc co dělat. Tak proč byste neměli být stále na příjmu?
Co se tedy všem na tomto trendujícím mindsetu líbí? Pozitiv je hned několik. Jde o zdravé nastavení rovnováhy mezi prací a osobním životem, díky které se sníží riziko vyhoření. Uvědomíme si vlastní cenu a začnete si vážit vlastního času, protože to je něco, co nám nikdo nevrátí. A v neposlední řadě si uvědomíme, že není dobré ztotožňovat se s prací. Co odpovíte, když se vás někdo zeptá: kdo jste? Napadne vás jako první odpověď vaše profese? Váš šéf by měl radost, ale důležitější je, abyste ji ze sebe měli vy.
Pokud cítíte, že ve vaší práci hranice mezi pracovní dobou a osobním životem mizí, Quiet Quitting není automaticky řešením. Není to nástroj pro sabotování ani pro tichou pomstu šéfovi. Sami si uškodíte, může to ovlivnit i vaše kolegy, kteří to odnesou za vás. Navíc pokud vám práce nevyhovuje, a přesto v ní zůstanete, budete dělat jen to, co musíte a počítat hodiny a minuty do konce každého dne, možná se zbytečně obíráte o dobrý pocit a naplnění, které by se dostavily v jiné společnosti. A důležitý reality check na závěr: ne všichni žijeme stejné životy a je potřeba si připustit, že Quiet Quitting se týká jinak menšin, ať už v závislosti na genderu či barvě pleti.
Pro někoho může být celý fenomén překvapující, protože je přece samozřejmé pracovat, jen když mám a zbytečně se prací nestresovat. V tom případě gratulujeme. Pokud se vás ale Quiet Quitting přímo týká, prvním a důležitým krokem je zdravá komunikace a nastavení hranic. Prostě promluvit si se šéfem a hlavně se z práce nezbláznit, protože to za to nestojí.
Zdroje: csfd.cz, Elle.com, Wikipedia Commons