Bianca Bellová - Jezero Letošní jasný vítěz se odehrává v bezčasí na blíže neurčeném místě, ale vy máte neodbytný pocit, že se příběh Namiho, který žije s despotickými prarodičemi a jednoho dne se vydá rozlousknout tajemství svého života, děje hodně blízko vás. Tak sugestivně je totiž napsatý, slovo navíc v něm prostě nenajdete. Jen krutost. Ale hodně krásnou krutost. Bravo!
Jiří Hájíček - Dešťová hůl Svou vesnickou trilogii (předcházející Selský baroko a Rybí krev) završil Hájíček ve velkém stylu, zatím svým nejlepším románem. Asi nikdo jiný v současné české literatuře nedokáže popsat život "obyčejných" lidí tak věrohodně a uvěřitelně jako právě tento jihočeský autor. Ani k tomu nepotřebuje příliš dramatický příběh, i když i ten Dešťová hůl v podobě sporů o pozemky a manželské krize obsahuje.
Marek Šindelka - Únava materiálu Po Mapě Anny, kterou nás Marek příliš neoslnil, se vrátil ve vrcholné formě, navíc novelou tematicky ryze aktuální. Ocitáme se v jedné z evropských zemí, během migrační krize a seznamujeme se se dvěma bratry na útěku za lepšími zítřky. Zvládnou dojít tam, kam chtějí? I když nejde o žádné čtení na dobrou noc, naopak, nakonec si přejete, aby byla Šindelkova próza ještě jednou tak dlouhá. Tak dobrá je.
Ondřej Štindl - K hranici Tohle je vlastně paradox. Nejdřív musíte vyvinout značné čtenářské úsilí, abyste se prokousali prvním z trojice příběhů. Jde totiž o příběh sovětského vojáka, silně připomínající sovětské filmy, na něž se chodilo se školou za komunistů. Zbytek románu je stejně stylisticky i epicky velkolepý a naštěstí čtenářsky i mnohem přitažlivější. Vítejte ve světě outsiderů, kteří tvoří dějiny.
Vratislav Maňák - Rubikova kostka Historie jedné plzeňské rodiny, kde vůbec není vše tak v pořádku, jak se na první pohled zdá. Vratislav napsal barvitý, téměř intimní příběh, který umně zvládl zasadit do kontextu bouřlivých událostí moderní československé historie. Kdyby takto uměli psát všichni čeští autoři mladé generace, to by nám čtenářům bylo krásně!
Zuzana Brabcová - Voliéry Toto rozhodně není čtení pro každého, zvláště ne pro spotřebitele literatury. Pokud však vyvinete dostatečnou míru empatie, budete odměněni velmi upřímnou zpovědí. Sice trýznivou a bolestivou, zato ve výsledku čtenářsky očistnou. Zuzana Brabcová bývala ve svých prózách vždy otevřená a k sobě nemilosrdná a Voliéry jsou v tomto ohledu naprostým vrcholem. A taky bohužel důkazem, že boj s duši sžírající psychickou nemocí lze jen těžko vyhrát...
Emil Hakl - Umina verze Tak tohle jsme od Hakla fakt nečekali! Co? Že se vydá do žánru sci-fi a "postavou" jeho nového románu nebude člověk z masa a kostí. Ale jinak je vše při haklovsky starém - vtipné dialogy, přesný jazyk, tajemství a místy hodně černý humor. Umina verze je určitě jednou z jeho nejlepších knih vůbec. A že je v případě Emila Hakla z čeho vybírat!
Martin Reiner - Jeden z milionu Říká se, že napsat dobrou povídku je mnohdy náročnější než napsat dobrý román. Musíme se na to zeptat Martina Reinera, který nás před dvěma roky oslnil velkolepým románem Básník o Ivanu Blatném a letos si pro nás připravil útlou sbírku povídek. Všechny v ní naprosto skvělé a aspoň trochu o každém z nás. Pokud si myslíte, že si Reiner vybral kratšími prózami oddychový čas, jste na velkém omylu. Toto je vysoká literatura.
Patrik Girgle - Vertigo Vítěz poslední Literární ceny Knižního klubu je čtenářsky přitažlivým výletem do našich bouřlivých devadesátých let. Následujte dospívajícího Dušana, podíváte se s ním tam, kam byste se sami nikdy neodvážili. Asi žádná jiná česká kniha nemluví letos tak živým, autentickým a uvěřitelným hlasem.
Praha noir (editor Pavel Mandys) Povídky do tohoto souboru napsalo čtrnáct českých autorů. Každý si vybral jednu pražskou čtvrť, do níž zasadil příběh s detektivní či kriminální zápletkou. Nebojte se a navštivte s nimi všechna ta záhadná zákoutí. My jsme tak učinili a nakonec byli nadšeni. Tedy ne ze všech, to by ani nebylo možné, aby se v jedné knize setkalo čtrnáct stejně dobrých českých autorů, ale například vyprávění Hejdové, Soukupové, Neffa, Stančíka nebo Tučkové nás bavilo hodně.