Rozjasněte si pošmourný víkend

Pozitivní energie Karla Malicha
Prostor, světlo, barvy a pozitivní energie – tím doslova sálají obrazy a plastiky výtvarníka Karla Malicha (1924). Retrospektivu jeho díla můžete nyní vidět v Jízdárně Pražského hradu. Velkolepě upravený prostor galerie nechává každý z předmětů působit v celé své fascinující křehkosti i prostotě, za kterou se skrývá poselství Malichova vizionářského světa… Projekt Země-Vzduch, Krajina s věčnem, Zvuk bušení srdce a dýchání tušeného, to jsou některé z názvů děl umělce, jehož význam stále ještě není zcela doceněný. Už v roce 1967 vystavoval v Guggenheimově muzeu v New Yorku, později také například v pařížském Centre Georges Pompidou. „Dostat se pod povrch běžné zkušenosti a ukázat ji z dosud nevídaného úhlu pohledu,“ vysvětluje v úvodu k výstavě Petr Volf s cílem postihnout, o co v Malichově tvorbě jde. Přijďte si prohlédnout jeho drátěné plastiky, které nemají ve výtvarném světě obdoby, nebo barevné pastely, jejichž síla je v působivosti, s níž otevírají dveře do neznámé krajiny…

72_20

Hravost v Brně
V brněnské Wannieck Gallery se dočasně usídlila manželská dvojice: Tomáš Císařovský a Erika Bornová tu společně představují svou tvorbu, zahrnující sochy a obrazy. Císařovský (1962) je jedním z nejvýraznějších představitelů výtvarného umění své generace, k jeho známým cyklům patří například Deník dědečka legionáře nebo Legenda o životě prvního prezidenta. Věnuje se figurální malbě, krajinomalbě i akvarelům, které tvoří jeden z pilířů výstavy. Císařovského díla doplňuje přehlídka soch Eriky Bornové (1964), která s nadsázkou pojednává většinou o ‚ženské otázce‘. Sochy jsou umístěny na jeřábovém mostě, který probíhá celou galerií.

Picture_10

Za Tizianem a Warholem do Olomouce
To nejlepší z olomouckých a kroměřížských sbírek představuje rozsáhlá výstava, která je instalována v pěti expozičních prostorech obou olomouckých muzejních budov – v Arcidiecézním muzeu i v Muzeu moderního umění. Ke klenotům arcibiskupské obrazárny v Kroměříži patří jedno z nejpozoruhodnějších uměleckých děl minulosti vůbec, Tizianův obraz Apollón a Marsyas (1550–1576). Jednu z nejmladších a dynamicky se rozvíjejících muzejních sbírek zase reprezentuje autorská kniha s řadou grafických listů Andyho Warhola Brillo (1975).

_toyen

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24