Fresh Film Fest uvádí filmy celovečerní i krátké, klasické i experimentální, v sekcích soutěžních i nesoutěžních – to vše ve znamení hlavního tématu, kterým je letos fanatismus. K němu se nejvíce vážou filmy z kolekce britského politicky provokativního režiséra Alana Clarka, u něhož začínali herci jako Tim Roth, Gary Oldman nebo Ray Winstone. „Alan Clark inspiroval generaci spisovatelů, herců a režisérů, například Paula Greengrasse, Stephena Frearse nebo později Dannyho Boylea,“ říká dramaturg Michal Hogenauer. Jedním z uváděných příkladů je televizní film Made in Britain z roku 1983 o šestnáctiletém skinheadovi, kterého ztvárnil právě mladý Tim Roth.
Nesoutěžní sekce Bright Future se zaměří na první či druhé celovečerní filmy, které již získaly ocenění a uznání na řadě zahraničních festivalů – k nejzajímavějším letos patří sci-fi horor Antiviral od Brandona Cronenberga (syn slavného režiséra), který měl loni premiéru na festivalu v Cannes. Dále švédské drama Eat Sleep Die, debut režisérky Gabriely Pichler, která před třemi roky vyhrála na Fresh Film Festu studentskou sekci, nebo americké drama The Comedy Ricka Alversona s Jamesem Murphym z kapely LCD Soundsystem v jedné z hlavních rolí (premiéra v loňské soutěži na Sundance).
Apačové, Divná kočička a další
V soutěžní sekci Fresh Generation bude uvedeno šest pozoruhodných snímků, které osobně představí jejich tvůrci. Jde například o drama Les Apaches / Apači (premiéra na MFF Cannes v sekci The Directors’ Fortnight), debut režiséra Thierryho de Perettiho, který byl vybrán do nového společného labelu distribuční společnosti Artcam a Fresh Film Festu – Fresh Artcam, věnovanému debutové tvorbě. Snímek můžete vidět ve čtvrtek 29. 8. v 17.00 v Kině 35 (Francouzský institut) a po projekci bude následovat diskuse s režisérem.
Dále bude soutěžit minimalistický snímek Das merkwürdige Kätzchen (Divná kočička / The Strange Little Cat – premiéra na MFF Berlín) režiséra Ramona Zürchera, vizuálně fantastický snímek Leones (Lvi / Lions) režisérky Jasmíny López, tragikomický debut The Deflowering of Eva Van End (Ztráta panenství Evy van End) nizozemského režiséra Michiela ten Horna, drama o moci s naturalistickým herectvím a přitažlivou kamerou Coldwater amerického tvůrce Vincenta Grashawa a snímek Hide Your Smiling Faces (Schovejte úsměvy, premiéra na Berlinale 2013), ve kterém režisér Daniel Patrick Carbone využívá křehké vyprávění, dechberoucí kameru, srdcervoucí skutečnosti a ryzí konec dospívání.
Podrobnosti o dalším programu a doprovodných akcích najdete: http://www.freshfilmfest.net/