Provokace z konce světa

Do Tasmánie se jezdí hlavně za přírodou. Teď ale rezervacím a národním parkům přibyla konkurence. Z docela jiné oblasti – ze světa umění. Znovuotevření Musea of Old and New Art (MONA) označil světový tisk za nejzajímavější kulturní událost v historii Austrálie od otevření slavné opery v Sydney. Je největší galerií na jižní polokouli. I když patří na seznam míst, kam se zřejmě podívá málokdo, měli byste o ní vědět.

Leží přímo u moře, kousek od hlavního města Tasmánie – Hobartu. Už samotná budova stojí za návštěvu. Architekturou se řadí mezi nejzajímavější moderní stavby světa. Vnitřek pak korunuje kulturní zážitek každého návštěvníka. Najdete tu přes 2000 exponátů v celkové hodnotě 70 milionů eur, jejichž hrdým majitelem je tasmánský multimiliardář David Walsh. Ve světě není znám ani tak jako sběratel umění, ale jako boháč, který si své jmění vydělal jako gambler. Má dokonce svůj tajný systém sázení.

Z moderního umění v galerii jednoznačně vyčnívají současní britští umělci. Téma, na které tu neustále narážíte, je sex a smrt. Nepřekvapí, že svými díly hodně provokují, konzervativní duše si tu na své nepřijdou. Příklad? Porcelánové ženské genitálie Grega Taylora.
Zajímavě vyznívá i samotná poloha galerie – stojí co by kamenem dohodil od slavné tasmánské vinice Moorilla Wine Estate. V místním baru to oceníte.
Více se dozvíte na stránkách galerie.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24