Přečtěte si: Za soumraku

Už před třinácti lety si bez velkého mediálního povyku vyzvedl Pulitzerovu cenu, jeho jméno se však začalo vyslovovat se vzrušením až po roce 2002, kdy Hodiny převyprávělo filmové plátno. Nádherný příběh z hlubin ženské duše tenkrát vynesl Nicole Kidman Oscara za hlavní roli a Michaelu Cunninghamovi masový příliv čtenářů a obdivovatelů. Bezmála šedesátiletému autorovi vyšly v českém překladu ještě tituly Domov na konci světa a Vzorové dny, před časem přibyl ve vitrínách tuzemských knihkupců také román Za soumraku.

Jeho hrdinou je ženatý čtyřicátník Peter Harris, který pracuje jako obchodník s uměním. Žije v prostorném newyorském loftu, má hromadu přátel, dceru na studiích v Bostonu a jeho jméno na tamější umělecké scéně něco znamená. Jen to manželství mu začíná nějak okorávat a životem unavený Peter začne vyhlížet změnu. Ta se nečekaně dostaví spolu s postavou ženina mladšího bratra Ethana přezdívaného Míla nebo Omyl. Samotného Petera překvapí, s jakou silou ho rozlítaný, nezodpovědný a živelný mladý muž, který kdysi vyletěl z Yaleu a překonal drogovou závislost, začne fascinovat. Dosud spořádaný manželský život začne vířit v chaosu.

Michael Cunningham se rád zhlíží v dílech a příbězích jiných věhlasných autorů – v Hodinách se brodil životem Virginie Woolfové, ve Vzorových dnech vzdal hold Waltu Whitmanovi a kniha Za soumraku tak trochu převypráví Mannovu Smrt v Benátkách. Spisovatel jako by se rád chlubil svým kulturním rozhledem, a tak dílo přetéká kulturními odkazy, narážkami a aluzemi. Román se přesto čte lehce, autor mistrně ovládá dialogy a po dočtení zanechá v hlavě zvláštní pocit naděje a smíření.

Román Za soumraku vydalo nakladatelství Odeon, koupíte jej za 212 korun.

Jaké další knížky by na podzim neměly chybět na vašem nočním stolku? To se dozvíte v říjnové ELLE, která je právě v prodeji.

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24