Už před třinácti lety si bez velkého mediálního povyku vyzvedl Pulitzerovu cenu, jeho jméno se však začalo vyslovovat se vzrušením až po roce 2002, kdy Hodiny převyprávělo filmové plátno. Nádherný příběh z hlubin ženské duše tenkrát vynesl Nicole Kidman Oscara za hlavní roli a Michaelu Cunninghamovi masový příliv čtenářů a obdivovatelů. Bezmála šedesátiletému autorovi vyšly v českém překladu ještě tituly Domov na konci světa a Vzorové dny, před časem přibyl ve vitrínách tuzemských knihkupců také román Za soumraku.
Jeho hrdinou je ženatý čtyřicátník Peter Harris, který pracuje jako obchodník s uměním. Žije v prostorném newyorském loftu, má hromadu přátel, dceru na studiích v Bostonu a jeho jméno na tamější umělecké scéně něco znamená. Jen to manželství mu začíná nějak okorávat a životem unavený Peter začne vyhlížet změnu. Ta se nečekaně dostaví spolu s postavou ženina mladšího bratra Ethana přezdívaného Míla nebo Omyl. Samotného Petera překvapí, s jakou silou ho rozlítaný, nezodpovědný a živelný mladý muž, který kdysi vyletěl z Yaleu a překonal drogovou závislost, začne fascinovat. Dosud spořádaný manželský život začne vířit v chaosu.
Michael Cunningham se rád zhlíží v dílech a příbězích jiných věhlasných autorů – v Hodinách se brodil životem Virginie Woolfové, ve Vzorových dnech vzdal hold Waltu Whitmanovi a kniha Za soumraku tak trochu převypráví Mannovu Smrt v Benátkách. Spisovatel jako by se rád chlubil svým kulturním rozhledem, a tak dílo přetéká kulturními odkazy, narážkami a aluzemi. Román se přesto čte lehce, autor mistrně ovládá dialogy a po dočtení zanechá v hlavě zvláštní pocit naděje a smíření.
Román Za soumraku vydalo nakladatelství Odeon, koupíte jej za 212 korun.
Jaké další knížky by na podzim neměly chybět na vašem nočním stolku? To se dozvíte v říjnové ELLE, která je právě v prodeji.