Planeta Eden ukazuje budoucnost, která se nestala

Možná si svět, v němž vládla vidina světlých zítřků a letů ke hvězdám, ještě pamatujete. Léta 19481978 slibovala kromě celosvětového nástupu komunismu také nevídaný technický pokrok, s jehož pomocí by bylo možné poručit dešti, větru a dobývat vesmír. Takové vize jitřily imaginaci tehdejších umělců a ti své představy v knihách, ilustracích, filmech, hračkách a na plakátech zprostředkovávali dětem i dospělým.

Expozice, která se z brněnského Domu umění přestěhovala do Centra současného umění v pražských Holešovicích, předkládá jimi vysněný svět k nahlédnutí. Budete si moci prohlédnout kostýmy Theodora Pištěka k seriálu Návštěvníci či k filmu Zítra vstanu a opařím se čajem, obálkové ilustrace Zdeňka Buriana, plakáty Teodora Rotrekla nebo hrací rakety a lunochody.

Budoucnost viděná očima tehdejších umělců inspirovala současné výtvarníky, kteří v době prvních výprav do kosmu vyrůstali a jež vize o dokonalém světě v dětství i později ovlivnily. Na Planetě Eden je proto k vidění rovněž tvorba Josefa Bolfa, Veroniky Bromové či Pavly Scerankové. Ti všichni využili možnost glosovat vysněný svět svých ‚předchůdců‘.

I ve vás vyvolají dřívější představy o životě za padesát let směs pocitů, které mohou variovat mezi znechucením tehdejší propagandou, nostalgií (knížky a hračky, s nimiž jste si možná také krátili chvíli) a úsměvnou ironií (předpovídaný trend lesklých stříbrných overalů).

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24