Od ná pro vás: Kam jít v příštích dnech?

Signal festival

Poznejte noční Prahu od 17. do 20. října úplně jinak. Hlavní město poprvé v historii na čtyři večery ožije světlem, a stane se tak centrem audiovizuálního umění světové úrovně. Programu vévodí čtyři videomappingové projekce na architektonické skvosty metropole. Romain Tardy z uskupení AntiVJ visual label obohatí centrum videomappingem na Divadle Hybernia. Ruská Sila Sveta se zase chystá na originální mapping na Tyršův dům. The Macula, české duo proslavené mappingem Staroměstského orloje, rozsvítí kostel svaté Ludmily na náměstí Míru. A katalánské uskupení umělců Telenoika ztvární ve svém mappingu na Arcibiskupský palác oživlé siluety spojené s českou kulturou. Show začnou každý večer festivalu v 19.30 a budou se v pravidelných intervalech s krátkými přestávkami opakovat až do 23.30.

Ke čtyřem hlavním tahounům se připojí i mnoho českých umělců, takže se Praha bude moci těšit na celkově třicet pět světelných instalací. Například Krištof Kintera přetvoří Petřínskou rozhlednu na maják, Karlův most budou mít neustále pod dohledem dvě velké oči Milana Caise, František Skála odkryje na Kampě svůj dům stínů, z mrtvých vstane dvacet let starý původní projekt tvůrce letenského Metronomu Vratislava Karla Nováka, SPAM a Vladimir 518 vzdají poctu významnému českému malíři Zdeňku Sýkorovi projekcí na Muzeum Kampa a přímo na budově Nové scény Národního divadla si budete moci zavzpomínat na dětství a zahrát si 8bitové hry v rámci instalace Adama Širokého.

Všechny instalace budou stát za to, tak si důkladně prohlédněte mapu s jejich umístěním nebo si stáhněte festivalovou aplikaci, aby vám nic neuniklo, až budete přímo ve městě, a naplánujte si svou vlastní trasu. Veškeré podrobné info naleznete na www.signalfestival.cz.

POKOJE

Vydejte se od 18. do 20. října na přehlídku mladé architektury do obrovské, delší dobu nevyužívané budovy na pražské Malé Straně v Cihelné 4. Ta v sobě skrývá čtyřicet šest pokojů, z nichž bude celých třicet věnováno tvorbě nadějných architektonických studií. V unikátním prostředí si tedy budete moci prohlédnout rozmanitý styl nových talentů v podobě modelů, projekcí nebo vizualizací. Ateliéry a uskupení se navíc budou snažit zaujmout návštěvníky originální a osobitou úpravou ‚svého‘ pokoje. V dalších osmi místnostech najdete kavárnu, dva bary, bistro, kino s dánskými dokumenty, přednáškový sál a dva taneční parkety.

Mezi vystavující patří xtopix, ting architects, Quest Architects, mu:n, homostudio, neolokátor, Petr Janda, mimosa architekti, by architects, coll coll, anarch architekti, trevisan atelier, Raketoplán, ÚRM, 23 studio, Raketoplán, Kamarádi, Domy Jinak, atelier Povětroň, Manua, edit!, The builders, Kaas, Nacházel architekti, monom, progres atelier, archwerk, inform, Prokšpřikryl architekti, atelier Vltava, studenti FA VUT.

Více informací najdete na Facebooku

pokoje


Voliéra No. 1

Poznejte oděvní siluetu tak, jak ji vidí mladí i zavedení čeští designéři. Proč zrovna Voliéra? Představte si skutečnou ptačí klec a poté metaforu. V přeneseném slova smyslu se samozřejmě jedná o platformu. Platformu, která umožní prezentaci tvorby rozdílných autorů, věnujících se stejnému oboru. První část výstavního projektu je věnována současným českým módním návrhářům a jejich představě o ztvárnění oděvní siluety. Byl to právě způsob vytváření oděvní linie, který ovlivnil jak charakter, tak celkovou náladu historických epoch. Oděv s ohraničením vnějšího obrysu se sám o sobě stává sochou – objektem –, a nekopíruje tak pouze tvar těla, ale nabízí nové prostorové chápání a vztahy člověka s daným prostředím. Výstava je tedy jakýmsi shrnutím  současné tendence směřování českého fashion designu a reflexí podoby oděvní siluety právě dnes. 

Voliéra No. 1 představuje autorskou tvorbu mladých módních designérů i renomovaných jmen české domácí scény – Hanu Frišonsovou, Martina Havla, Zdenku Imreczeovou, Pavla Ivančice, Jindru Jansovou, Petru Kafku, Ivanu Kaňovskou, Libora Komosného, Lucii Královou, Zuzanu Kubíčkovou, Denisu Novou, Petru Pluháčkovou, Jakuba Polanku, Radku Sirkovou a Annu Tuškovou (Chatty), Antonína Šimona, Lenku Štěpánkovou, Viktorii Vittori a Hanu Zárubovou.

Výstavu můžete navštívit v Moravské galerii v Brně, kde bude probíhat až do 18. 5. 2014.

Mrkněte taky na videopozvánku od patronky projektu Ivy Pazderkové:

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24