Návštěvníkům svých přehlídek chystal šokové terapie, během nichž vzduch kolem mola prosycovaly silné emoce jako strach, odpor a nekonečný úžas. Jazykem módy se vyjadřoval ke společenskému, kulturnímu i politickému klimatu a v tvorbě se nechal vést instinktem, jenž mu velel vyvádět obecenstvo z rovnováhy. Uměl najít krásu tam, kde ji jiní přehlíželi. Zásadní momenty v životě a kariéře britského návrháře teď shrnuje výstava Savage Beauty připravená Oděvním institutem při Metropolitním muzeu.
Přehlídka ukazuje, jak síla celé McQueenovy práce přetrvává v módním vesmíru a jako významná veličina stále hýbe jeho uspořádáním. Návštěvníkům se v celé nádheře odhaluje Leeova tvorba od roku 1994 až po modely z loňské řady Angels & Demons. K vidění je radikální kolekce Highland Rape, kvůli níž byl Lee v roce 1995 ocejchován jako nepřítel žen, jeho temně romantická móda, nevšední modely předvádějící krásu tělesně postižených modelek i šokující výtvory z období návrhářova tvůrčího surrealistického masochismu.
Vystavované róby pocházejí z McQueenova osobního archivu a z archivů módního domu Givenchy, pro nějž tvůrce navrhoval v 90. letech, část muzeu věnovala také návrhářova letitá přítelkyně Daphne Guinness, která loni odkoupila sbírku patřící Isabelle Blow.
Klanět se britskému módnímu králi můžete v New Yorku do 31. července. V muzeu je k dostání také speciální limitovaná edice Leeova ikonického šátku s lebkami, koupit ho můžete i na stránkách www.alexandermcqueen.com za necelých 9 tisíc korun.