Na začátku tohoto roku se vědcům podařilo poprvé díky Li-Fi dosáhnout rychlosti 224 gigabytů za sekundu, což je tak přelomová hodnota a událost, která se dá přirovnat třeba k přechodu z drátového telefonu na mobilní. A konečně se provádí testování mimo laboratoře. První zkoušky probíhají v nejrůznějších průmyslových odvětvích v Talinu v Estonsku. Zatím jsou známé výsledky prvních testů z terénu a rychlost je 1 gigabyte za sekundu, což je 100x větší rychlost, než je průměrná rychlost Wi-Fi.
"Zkoušíme několik pilotních projektů, všude tam, kde se nám podaří nastavit VLC technologii," popisuje Deepak Solanki (CEO Estonské počítačové společnosti Velmenni). "Snažíme se zavádět Li-Fi network v kancelářích a testujeme sílu téhle sítě."
Život Li-Fi technologii vdechl vědec Harald Haas z university v Edinburgu v roce 2011. Díky této technologii se transportuje daleko víc dat než normální bezdrátovou Wi-Fi technologií (radiové "bezlicenční" vlny). Laboratorní pokusy zatím zaznamenaly rychlost rekordních 224 gigabytů za sekundu, což je, jako byste si během této doby stáhli 18 filmů o velikosti 1,5 gigabytů. A jak VLC funguje? Pro představu: Je to něco jako dokonalá Morseovka, při níž baterka bliká extrémně rychle. Ale nebojte se, že by vám v kanceláři něco blikalo. Okem není toto světlo zaznamenatelné. A co další velkou výhodou Li-Fi vedle její neuvěřitelné rychlosti, je bezpečnost dat. Světlo nepronikne skrz zdi a jednotlivé Li-Fi si mezi sebou nemůžou narušovat signál a nebudou potřeba hesla.
Naše domovy, kanceláře a veřejné prostory jsou totálně zaplněny Wi-Fi infrastrukturou, takže zatím to bohužel z praktického hlediska není reálné, že by se světelná technologie Li-Fi začala používat v nejbližších měsících. Ale firmy jako PureLiFi, kterou založil Haas nebo francouzská Oledcomm už pracují na zavádění Li-Fi technologií do veřejných prostor a nemocnic. A co nahradí Wi-Fi krabičku? Li-Fi microchip připojíte do žárovky a budete mít to nejrychlejší možné připojení. "V budoucnosti bude na světě 14 bilionů žárovek a zároveň budeme mít 14 bilionů Li-Fi zařízení, naše planeta bude čistější, zelenější a hlavně megarychlá."
Zatím jedinou nevýhodou Li-Fi je, že modem a mobil musí být viditelné, což znamená, že byste třeba nemohli mít mobil v kapse. Ale věříme, že inženýři z Estonska tuto chybu napraví.
My v ELLE už nemůžeme dospat!