Švadlena (2016)
Švadlena předních módních návrhářů se z Evropy vrací do svého rodného městečka v Austrálii, aby se vypořádala se stíny ze své z minulosti. Při té příležitosti rozvíří místní stojaté vody svým vybraným módním vkusem, půvabem a emancipovaným chováním. Hlavní role se zhostila Kate Winslet a odvedla skvělou práci, stejně jako její kostýmní návrhářka Margot Wilson. Ve svých kostýmech odráží vliv módních mistrů té doby, jako byli Dior, Madame Vionnet nebo Balenciaga.
Nit z přízraků (2017)
Mít spoustu peněz, skvělý původ a konexe – to je jediná možnost, jak dosáhnout toho, aby vám geniální návrhář Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) ušil šaty. Jeho mistrovství je ale vyváženo naprostou emocionální prázdnotou a neschopností běžného života. Ženy jsou pro něj na úrovni krejčovských panen a žádné ve svém životě neudělá čestné místo. Dokud tedy nepotká zakřiknutou servírku Almu. Kromě zajímavého příběhu vás čeká módní výlet do 50. let 20. století, kde znovuobjevíte kouzlo řemesla módních návrhářů z vyšší společnosti.
Neon Demon (2016)
Krása není všechno. Je to to jediné. Hlavní claim filmu Neon Demon mluví za vše. Vtáhne vás do hlubin módního byznysu a odhalí, jak jsou mladé ženyplné závisti ochotny udělat cokoliv, aby se staly topmodelkami. To vše je podkresleno podmanivou elektronickou hudbou a tou nejkreativnější módou, která se dá na fashion focení té doby vidět.
Usměvavá tvář (1957)
Novodobou Popelku ztvárnila Audrey Hepburn. Zaměstnankyni knihkupectví, obyčejnou dívku, objeví fotograf v podání Freda Astaira, který hledá krásnou tvář, která zároveň oplývá kouzlem osobnosti a inteligencí. Audrey se stává žádanou modelkou a do fotografa, který ji fotí, se samozřejmě zamiluje. Audrey Hepburn, Fred Astaire a kulisy Paříže padesátých let – jsou zapotřebí ještě nějaké další důvody, proč tento film vidět? No dobře, tak co třeba filmové kostýmy vytvořené legendární Edith Head? Pořád málo? Co tedy modely Huberta de Givenchy, které Audrey Hepburn dokázala vynést a proslavit jakonikdo jiný?
Yves Saint Laurent (2014)
Nádherné výtvory módního génia, módní přehlídky, svět haute couture se vším jeho leskem úspěchu a krásy i prachem depresí, pochybností a drog. Film sleduje vzestup Yves Saint Laurenta, který jako sedmnáctiletý přichází do Paříže, aby učil od mistra Christiana Diora. Po jeho smrti je ve svých pouhých 21 letech požádán, aby se stal novým uměleckým ředitelem značky Dior. Jeho první módní kolekce haute couture slaví obrovský úspěch a už o tři roky později se svou budoucí láskou a obchodním partnerem Pierrem Bergém vytváří vlastní značku Yves Saint Laurent.
Okno do dvora (1954)
Jeden z mála filmů, který nemá módu jako svůj hlavní motiv, si své místo v „best of fashion movies“ právem zaslouží. Fotograf J. B. Jeff Jeffries (James Stewart) je kvůli zlomené noze připoutaný na kolečkové křeslo a jedinou zábavu mu poskytuje okno do dvora, odkud Jeff vidí do bytů svých sousedů. Sledování životů obyvatel protějšího domu ho vtáhne do vyšetřování vraždy. Pomáhá mu vždy elegantníGrace Kelly, která předvádí v kostýmech Edith Head dokonale feminní styl 50. let a je jako vždy okouzlující!
Velký Gatsby (2013)
Velkolepý film, který ještě velkolepěji předvádí fascinující módu 20. let. Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire a Carey Mulligan je nosí se stylem a elegancí, která jim dodává další rozměr. Oči přechází z třásní, minišatů, dobře padnoucích obleků a kloboučků. Kostýmy byly dílem Prada a kostýmní výtvarnice Catherine Martin. Nedivíme se, že od premiéry filmu jsou kostýmní večírky na téma „Great Gatsby“ na denním pořádku.
Pretty Woman (1990)
Nesmí chybět. Ačkoli měl film premiéru v roce 1990, žádný z outfitů, který se ve filmu objevil, nikdy nepůsobil de mode. Elegantní modely s dotekem devadesátek berou dech i po více než třiceti letech. Nikdy nás nepřestane bavit módní proměna laciné děvy v sofistikovanou dámu. A hlavně rozmazlování při nákupech na Rodeo Drive!
Ďábel nosí Pradu (2006)
Psali jsme o něm už mockrát, ale co naplat, ve výčtu nejlepších fashion filmů má své místo. Klasické popelkoidní téma, kterak se zanedbaná, špatně oblečená dívka stane módní ikonou, nikdy nezklame. Film se hemží hereckými ikonami i postavami z fashion byznysu a móda je jeho základní esencí. Každé shlédnutí Ďábel nosí Pradu v ženách evokuje chuť se okamžitě začít oblékat stylověji, nápaditěji a odvážněji. Kostýmní návrhářka Patricia Field předvedla mistrovský výkon.
Sex ve městě
Geniální Patricia Field podruhé! Právě její modely jsou jedním z tajemství obřího úspěchu tohoto filmu (a jemu předcházejícího seriálu). Carrie, Charlottě, Samanthě a Mirandě vytvořila svými outfity charakteristický vzhled a tisícům žen zamotala hlavu touhou po tom vlastnit šatnu Carrie Bradshaw a alespoň zlomek jejího obsahu.
Zdroj: ELLE.com, ČSFD.cz