Kam na hudební festival:
Mezinárodní festival Letní slavnosti staré hudby již čtvrtstoletí neodmyslitelně patří k prázdninové Praze. Už od 16. července opět rozezněl historické sály i kostely hudbou dávno minulých staletí. Nabízí poklady z hudebních archivů, netradiční hudební nástroje i strhující hudební kreativitu. Vystupují mezinárodně respektované ansámbly a sólisté. Dramaturgii letošního ročníku rámují sny, zaměřuje na snění a imaginaci v různých kontextech hudby starších období, jakož i tvorbu hudebních vizionářů. Bez vizí a snů by totiž nemohlo vzniknout žádné umělecké dílo… Koncerty například nechají ožít zpívající a hrající anděly z oltářního triptychu z konce 15. století, navodí atmosféru salónních koncertů hudbymilovné šlechty i měšťanstva nebo pozvou na emocemi nabité fado či smyslné tance zvané lundum. To vše trvá až do 6. srpna, tak si koncerty nenechte ujít!
Kdy: 16.7. - 6.8.
Kde: Po Praze
Kam na výstavu:
Společná výstava umělkyň Aleny Kotzmannové a Alžběty Josefy vychází z autorské i vzájemné inspirace. Podmnožinu „inspirace“ zastupují díla tematizující vztah vnitřního a vnějšího světa prostřednictvím fenoménů světla, soustav základních prostorových elementů, prostorové situovanosti, orientace a atmosféry, na základě kterých jsou tyto vztahy vnímány. Důležitým rozměrem projektu SPHERICAL LIGHT, který můžete vidět v Chemistry Gallery, je průzkum člověka jako vnímajícího subjektu, který svým vědomím a smyslovým vnímáním vstupuje do oblasti zkušenosti jako takové. Základními intuitivními principy výstavy, která propojuje výrazové světy obrazu, fotografie a objektové instalace, jsou tedy modelová situace (motiv Slunce), analogie (navigační světla – majáky), metafora (motivy jazyka, srdce, kapky, očí) a mystifikace (motiv vodopádů), na jejichž pozadí se poznání osvětluje a zakulacuje, nebo zůstává prostoupeno hypotézami a tajemstvím.
Kdy: 21.6. - 4.8.
Kde: Chemistry Gallery, Holešovická tržnice, hala 40
Kam na filmový festival:
Festival Letní filmová škola Uherské Hradiště, letos oslaví padesátku. Výroční ceny udělí jeho pořadatel Asociace českých filmových klubů Jiřímu Suchému a Janu Kačerovi in memoriam. Do Uherského Hradiště se vrátí oceňovaní zahraniční režiséři, kteří Filmovku navštívili v uplynulých letech – Fridrik Thór Fridriksson, Mohsen Makhmalbaf či Sean Ellis. Festival zakončí v předpremiéře snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. „Pro diváky letos vylepšíme komunikaci systému vpouštění do sálů, nasadili jsme více repríz, navýšili počet sálů a ve čtvrtek místo dvou sálů budeme promítat celkem ve čtyřech, takže věříme, že se to vše odrazí na zvýšení diváckého komfortu. Těšíme se tedy, až si společně s vámi všemi symbolicky přiťukneme na dalších padesát let a užijeme si krásné filmové léto v Uherském Hradišti,“ zve ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.
Kdy: 26.7. - 1.8.
Kde: Uherské Hradiště
Kam na drink:
Nově otevřený podnik na Seifertově ulici na pražském Žižkově Efsy funguje na bázi unikátního konceptu. Od rána do osmnácté hodiny, v čase nazývaném FRESH AM, můžete ochutnat fresh drinky, kávu či matchu, bowls, granolu a dezerty. Menu je nápadité a vizuálně atraktivní. Jakmile odbije šestá hodina večerní, podnik obléká kabát sexy soft baru (ano, uhodli jste, tato doba je nazývaná SEXY PM). V tomto čase se dostávají do popředí drinky, jako je Crème Brûlée Cocktail, Espresso Martini nebo signatární Sexy PM. K tomu si můžete objednat různé snacky, Burratu nebo telecí maso nakrájené na tenké plátky s tuna-based omáčkou. Podnik ale nevyniká pouze kvůli svému konceptu mnoha tváří. Je také zajímavý pro milovníky interiérů.„Kavárna je koncipována jako zahrada s ekologickými a přírodními cestami vedoucími na odlehlá místa, která vytvářejí atmosféru klidu a soukromí. Prostor byl rozdělen do několika zón, které vytvářejí rozmanité nálady,“ říká pětičlenný tým architektů a designérů.
Kam na vystoupení:
Léto je sice v plném proudu, ale není od věci už teď plánovat, jak si zpříjemnit jeho konec. Což takhle zkusit lék v podobě novocirkusových a divadelních premiér v divadle Jatka78 v pražské Holešovické tržnici! Hned 10. září zde proběhne světová premiéra nového představení A Study of Losses švédského souboru Kompani Giraff s původní hudbou indie-folkové kapely Beirut. Inscenace volně inspirovaná knihou německé autorky Judith Schalansky Verzeichnis einiger Verluste (Seznam několika ztrát) je založena na magické představě, že vše, co se v průběhu dějin na Zemi ztratilo a zmizelo, si našlo cestu na Měsíc. Mezi nimi i čtyři cirkusoví umělci a řada každodenních předmětů. Dne 27. září uvede Cirk La Putyka premiéru Hey, Earth! pod taktovkou belgického režiséra Thomasem Steyaertem s dvanácti tanečníky a performery. Představení se odehrává v postapokalyptickém světě plném rituálů a fantazie, inspirované literárními klasikami, multimediálními umělci a současným cirkusem. Celý program s řadou dalších premiér i prodej vstupenek naleznete na stránkách divadla. Ale bacha, mizí rychle!
Zdroj: archiv zmíněných