Dávno už neplatí, že veškeré kulturní dění se odehrává v Praze. Mimo českou metropoli se nachází spousta zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Ať už preferujete umění, muzea nebo historické památky, připravili jsme pro vás výběr těch nejzajímavějších, za kterými se stojí za to vypravit. Dobré jídlo a pití k výletům neodmyslitelně patří, a tak u každého kulturního tipu najdete také tip na kavárenský či kulinářský zážitek, který váš výlet ještě o trochu zpříjemní. Jaká místa nesmíte letošní babí léto opomenout?
8smička volá: „Umění se odstěhovalo do Humpolce!“
Takticky umístěný kulturní prostor na půl cesty mezi Prahou a Brnem, to je 8smička. Konkrétně ji hledejte v Humpolci. Už dva roky mladý umělecký prostor prezentuje návštěvníkům současné a moderní umění skrze tři výstavy ročně společně s bohatým doprovodným programem. Vstup do galerie je symbolických 8 korun. 8smičku, neboli zónu pro umění, provozuje stejnojmenný nadační fond a v architektonický skvost bývalou textilní továrnu přeměnilo studio OK Plan Architects. Každý týden se můžete objednat na soukromou prohlídku stálé expozice, která skrývá 100 děl ze soukromé sbírky, příhodně se tak jmenuje „Byt sběratele“. Po uměleckém zážitku se nezapomeňte zastavit v galerijní kavárně a ochutnejte jeden z jejich vyhlášených zákusků nebo podomácku upečený chléb.
Umělecko-ozdravný pobyt v Lázních Liberec
Městské lázně císaře Františka Josefa, jejichž vznik se datuje mezi léty 1901-1902, jsou novorenesančním klenotem Liberce. Od roku 2014 zde sídlí Oblastní galerie Liberec. V 50. a 60. letech minulého století se instituce etablovala na umělecké scéně tím, že pořádala výstavy umělců, kterým byla z politických důvodů odepřena účast na výstavách v Praze. To samozřejmě minulému režimu nebylo k libosti, načež galerie čelila přísným politickým kontrolám. V současné době patří Oblastní galerie Liberec mezi významné instituce umění v České republice, která spravuje více než 21 000 sbírkových děl ze všech koutů evropy. Na své si zde přijdou všichni milovníci především malby. Po uměleckém zážitku se nezapomeňte zastavit v nedalekém Bistru Mikyna na výbornou kávu a něco dobrého k snědku!
Váchalova Litomyšl
Málokdo zná Litomyšl jinak, než jako Smetanovu. Bedřich Smetana však není jediný velikán, který se pojí s tímto okouzlujícím městem. V 20. letech 20. století tamní podnikatel Josef Portman přivedl do Litomyšle Josefa Váchala a nechal si od něj vyřezat pokoje ve svém domě. Kdo byl Josef Váchal? Josef Váchal je v historickém kontextu českých umělců opravdový unikát. Svého času nedoceněný umělec je v současné době velmi uznávaným autorem. Jeho tvorba propojuje expresionismus, okultismus, symbolismus, teologii a další filosofické a teologické směry s prvky secese. Váchal se původně vyučil knihařem a produkoval také vlastní knihy, vytvářel také i vlastní písmo. Liboval si především v žánru tzv. brakové literatury, v jejímž duchu napsal i svůj nejslavnější román - Krvavý román. Dům Josefa Portmona s dřevoryty Josefa Váchala je nyní otevřený veřejnosti a nese název Portmoneum - Muzeum Josefa Váchala, které opravdu stojí za návštěvu. Na správném výletu za kulturou nesmí chybět návštěva stylové kavárny. Po prohlídce geniální tvorby Josefa Váchala doporučujeme projít všechny dechberoucí památky, kterými se Litomyšl pyšní a procházku městem zakončit v rozkošné kavárně Kafemysl na náměstí, nebudete zklamáni.
Vídeňská Albertina má mladší sestru
Pomyslná třešnička na dortu mezi našimi tipy na kulturní výlety je nově otevřená pobočka světoznámé Albertiny ve Vídni - Albertina Modern. Milovníci moderního umění se jistě radují, protože jak už název naznačuje, nová pobočka Albertiny se bude soustředit na prezentaci moderního a současného umění. Představí díla umělců především rakouského původu, ale i německého a amerického původu. Můžete se těšit na tvorbu Marie Lassnig, Andyho Warhola, Anselma Kiefera a mnoha dalších. Pokud se už do Vídně vydáte, nezapomeňte jít do slavné Palmenhaus Brasserie a vychutnat si oběd nebo večeři pod tropickými palmami.
Bylo nebylo, Van Gogh, Monet, Renoir…
A pokud se vám nepodaří opustit hranice hlavního města, nenechte si ujít zahájení výstavy s názvem Bylo nebylo, Van Gogh, Monet, Renoir.... ve Fóru Karlín na Praze 8. Ta na pětině hektaru představí to nejlepší od impresionistických mistrů v projekcích doplněných o 3D zvukové efekty. Inovativní koncept, který dělá ze statického umění imerzivní zážitek nejen pro vaše oči, má na svědomí kulturní producent a nový provozovatel multifunkčního prostoru Fórum Karlín Serge Grimaux. Výstava startuje od 18. září 2020.