Historie na podpatku

Obutí připomínající avantgardní skulptury nebo část výstroje hrdiny sci-fi filmu nevytvářeli jen Alexander McQueen či Nina Ricci. Nádherné boty na hranici nositelnosti si svou cestu od ševců razily už v Osmanské říši či za Alžběty I. Výstava nazvaná Vrcholy módy: Historie na podpatku v krumlovském Egon Schiele Art Centru se ohlíží za minulostí obouvání a ukazuje, že podobný pár vysokých bot bez podpatku, jaký před několika sezonami navrhl Marc Jacobs, se nosil už v roce 1930.

Ve vitrínách muzea se vyjímají vzácné svatební střevíce z konce 18. století, první kreace Manola Blahnika, lodičky od Rogera Viviera zdobené polodrahokamy, podpatky z netříštivého skla nebo slavné brikety, jež v 70. letech proslavil Elton John. Na popiscích k exponátům se blyští jména Givenchy, Tom Ford, Riccardo Tisci nebo Yves Saint Laurent. Všechny modely do Českého Krumlova doputovaly z torontského Bata Shoe Museum, jehož zakladatelka Sonja Ingrid Bata je chotí syna slavného obuvníka. Slavnostního zahájení se osobně zúčastnila.

Výstava Vrcholy módy: Historie na podpatku potrvá do 30. října, muzeum je otevřené denně do šesti hodin, vstupné činí 120 korun.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24