Hudba dvaadvacetileté muzikantky připomíná jeden z těch bizarních snů, které přicházejí, když už moc dlouho spíte. Je podmanivá, emotivní a znepokojivá jako Lynchova slavná Mazací hlava nebo Munchův Křik a intenzivní i syrová jako zima v Rusku, odkud pocházejí její rodiče. Písničky se jí prý dokonce píší nejlépe, když venku řádí sněhová vánice. Na svém nejnovějším albu s názvem Conatus si kromě zpěvu sama obstarala také hru na cello, housle, violu a kontrabas. Pozoruhodná zpěvačka, vlastním jménem Nika Roza Danilova, je ale na samotu a samostatnost zvyklá. Vyrůstala v chladném Wisconsinu mezi málomluvnými lovci a v okolí sta akrů kolem ní zely jen tmavé lesy. V polodivočině si budovala vlastní svět a dodnes ho tak úplně neopustila.
Dvaadvacetiletá muzikantka, která si svůj pseudonym vypůjčila od Ježíše Krista a Émila Zoly, má hlas, jaký neslyšíte každý den, dokonce ani každý rok. Když jí bylo sedm let, uprosila rodiče, aby jí dovolili navštěvovat učitele operního zpěvu. Ačkoli z jejího božského hlasu padaly šišky z borovic, nedokázala se Zola přenést přes úzkost a nedostatek sebevědomí a lekcí několikrát zanechala. Kvůli svým psychickým blokům nemohla zpívat před lidmi, dokonce ani před těmi nejbližšími. Nakonec sama ve svém bytě natočila debutové album The Spoils a až jeho úspěch ji přesvědčil, že má jít se svou hudbou ven.
Název Conatus pochází z latinského výrazu pro snažení, usilování, impulz. Zola na desce kombinuje elektroniku, orchestrální aranžmá, experimentální rock i industriál. Svým mocným hlasem však dokáže lehce proplout všemi vrstvami zvuků a nástrojů a učinit z jinak majestátního hudebního pozadí svého bezvládného sluhu. V plné síle tak zaznívají její texty o lásce, ztrátě, toužení a filozofických idejích, kterým se zpěvačka věnuje na univerzitě. „Miluji ten pocit, když slyším píseň tak drtivě mocnou, až mě z ní zabolí žíly,“ nechala se slyšet. A tak, snad aby vám nebylo líto, že o tenhle pocit přicházíte, připravila jedenáct písní, které způsobí, že se budete cítit úplně stejně.
Celé album Conatus si můžete zdarma poslechnout na stránkách britského Guardianu.