Andrea
šéfredaktorka
Momentálně jsem v zajetí Karla Oveho Knausgårda a druhého dílu jeho autobiografické literární reality show Můj boj, který se jmenuje Zamilovaný muž. Jsem úplně pohlcená upřímností až surovostí jeho vyprávění. Vřele doporučuju všem zamilovaným i zlomeným srdcím.
Klára
editorka
Právě čtu první díl Mého boje. Kritika šestidílný opus označila za literární událost 21. století a z jejího autora, norského spisovatele Karla Ove Knausgårda, se rázem stala globální hvězda první velikosti. Není divu. Knausgård se do široka rozepisuje o sobě, o tom, co se děje kolem, odbočuje z děje, vzpomíná, zamýšlí se… Popisuje zdánlivě všední a obyčejné okamžiky, ale navzdory tomu (nebo možná právě proto) je jeho necenzurovaná zpověď Smrt v rodině naprosto fascinující.
Cindy
kosmetická redaktorka
Z New Yorku jsem si přivezla několik knížek, jednu z nich napsala Phyllis Posnik, o které se říká, že je nejprovokativnější redaktorkou Vogue. Je to právě ona, kdo stojí za těmi nejvýraznějšími fotkami, které se v americké edici objevily za posledních 30 let. Phyllis vybrala své nejoblíbenější od Irvinga Penna, Maria Testina, Patricka Demerchelier, Bruce Webera, Helmuta Newtona a dalších fotografů a napsala příběh každé z nich, co se dělo v zákulisí, co všechno musela udělat, aby vznikla právě tahle fotka. Přečetla jsem ji celou ještě v letadle, dost mě bavila. Dokonce tak, že jsem si jí včera přečetla znova. Práce, pro kterou by miliony holek zabíjely? Třeba to znamená, že budete muset hledat nejhezčí včelu nebo mrznout v mrazáku plného masa.
Dorotka
grafička
Naposledy jsem četla knížku Dívka ve vlakuod Pauly Hawkins - pěkná, nenaročná, čtivá.
Adéla
on-line redaktorka
Margiela: The Hermés Years vydanáu ke stejnojmenné výstavě v Antverpách. Je plná archivních fotek a zajímavých rozhovorů s lidmi, co s ním spolupracovali či spolupracují a díky tomu mě nadchla, protože odhaluje zase něco víc o tajemném Margielovi, a ne jen o jeho práci. Je sestavená jako koláž plná detailů a osobních vzpomínek – krásně se tím prochází.
Broňa
obrazová redaktorka
Já jsem pod vlivem různých událostí naposledy (a už snad postopadesáté) četla Malého prince. Knížku, která nemá chybu ani obdoby. Aby mě uklidnila a přesvědčila, že věci jsou tak, jak mají být, že máme všechno jen ve svých rukách, že si nemůžeme automaticky nárokovat všechno, co bysme chtěli, a že nemůžeme svádět odpovědnost za cokoliv na kohokoliv. Vim, že to zní to jako klišé z příručky na klišé, ale když přijde slabší chvilka, tak pár kilo klišé bodne.
Markéta
asistentka redakce
Marie a Magdalény od Lenky Horňákové-Civade. Knihu jsem zhltla, takže za mě byla skvělá.
Ivonka
kreativní konzultantka
Teď čtu knížku Američtí bohové (Neil Gaiman) a baví mě od první stránky. Říkal mi o ní kamarád a chci si ji přečíst dřív, než si pustím seriál. Ve své hlavě přesně vím, jak Shadow vypadá, a chci, aby to tak zůstalo. Jinak těsně před tím jsem si dala svoji oblíbenou Pýchu a předsudek (Jane Austen), čtu ji jednou za dva tři roky, pokaždé mě pobaví a pokaždé v ní objevím něco nového. Je to můj evergreen už od 16 let, takže jsem ji přečetla minimálně desetkrát. Dokonce mě baví si ji kupovat v dalších vydáních a je jedno, jestli je to paperback, nebo tvrdá vazba. Mou nejoblíbenější postavou je Mr. Bennet.
Martin
redaktor
První díl deníků (1948 - 1956) režiséra Pavla Juráčka. Nakladatelství Torst postupně vydá jeho deníky všechny, za což mu budu až do smrti vděčný. Proč? protože Juráčka považuju za jednoho z největších Čechů, který to stejně skvěle uměl s filmem jako s papírem a perem. Jeho myšlenky navíc ani trochu nevyschly a mají stejnou sílu i dnes. Jeho život však bohužel nebyl ani trochu peříčko...