Anthony a Joe Russo jsou v Hollywoodu známými tvůrci. Na kontě mají filmové projekty jako Avengers: Endgame, The Gray Man nebo Captain America. Nyní se k jejich kasovním trhákům přidává sci-fi dobrodružný film The Electric State, který s rozpočtem 320 milionů dolarů představuje jeden z nejdražších projektů Netflixu. Snímek je volně inspirovanou adaptací ilustrovaného románu Simona Stålenhaga z roku 2018. Během produkce se tvůrci rozhodli odchýlit od původního materiálu a vytvořit vlastní originální příběh, což vedlo k negativní reakci fanoušků, kteří očekávali věrnou adaptaci.

Devadesátky jinak, než je znáte
Děj se odehrává v alternativní verzi 90. let, kde po neúspěšném povstání robotů žijí tito tvorové v exilu. Hlavní hrdinkou je Michelle, kterou neztvárnil nikdo jiný než Millie Bobby Brown. Příběh sleduje osiřelou teenagerku, která se vydává napříč americkým jihozápadem s tajemným robotem Cosmem, aby našla svého mladšího bratra Christophera. Během cesty se k nim připojuje pašerák Keats, kterého hraje Chris Pratt, a jeho robotický společník Herms. Od prvních minut filmu můžeme pozorovat, že nepůjde jen o velkolepé efekty a superhrdinské přestřelky. „Dobrý superhrdinský film není jen vizuální podívanou s vysokým rozpočtem a prvky animace – což The Electric State rozhodně je – ale zároveň musí mít i silný příběh, dramatické oblouky a témata, která vás přimějí přemýšlet.“ Vypráví v exkluzivním rozhovoru s českou ELLE Chris Pratt. Agenda filmu je jasná, má silné poselství, které má promlouvat k dospělým i dětským divákům – pokud věříte, dokážete cokoliv.

Sci-fi? Možná, ale především sonda do lidských vztahů
Film proto ve své podstatě není jen klasickým sci-fi filmem plným vizuálních efektů, ale hluboce osobním příběhem o vztazích, osamělosti a víře v sebe sama. Hlavní hrdinka se ocitá ve světě, kde kdysi přátelští roboti upadli v nemilost a společnost se rozpadá pod tíhou vlastních chyb. Její cesta za ztraceným bratrem se tak stává nejen doslovným putováním, ale i metaforou pro hledání identity, důvěry a nových spojení. „Michelle mi ukázala sílu přátelství. Učit se nechat lidi, aby se k vám přiblížili.“ Popisuje v rozhovoru s českou ELLE Millie Bobby Brown a dodává: „Osobně s tím mám občas problém a myslím, že Michelle ve filmu také. Drží si odstup a chrání se, ale jakmile začne důvěřovat a dovolí někomu stát se její součástí, ukáže se, jak moc to může změnit její pohled na svět. Takže ano, hodně mě v tomto ohledu naučila.“ Film zároveň pokládá otázky o vztahu mezi lidmi a technologiemi – co se stane, když se vývoj vymkne kontrole? Jak se společnost vyrovnává s těmi, které kdysi vítala s otevřenou náručí, ale nyní je považuje za hrozbu? Herecké obsazení dále zahrnuje Ke Huy Quana jako Dr. Amhersta, Jasona Alexandera v roli Teda, Giancarla Esposita jako plukovníka Marshalla Bradburyho a dočkáme se i postavy záporáka Ethana Skate, kterého ztvárnil Stanley Tucci.
Svět Millie Bobby Brown potřebuje
Skrze Michelle, jejího robotického společníka Cosma a cynického pašeráka Keatse sledujeme nejen akční dobrodružství, ale i hluboký ponor do toho, co znamená věřit a bojovat za to, na čem nám skutečně záleží. „Michelle má silnou víru v sebe samu a ta může být majákem naděje pro ostatní. Keats je naopak někdo, kdo už trochu rezignoval a má pocit, že není nic, pro co by stálo za to žít. Poselství filmu je, že víra v sebe sama je nakažlivá. Může být tím světlem, které inspiruje ostatní. Někdy je cesta ke změně světa o tom změnit svůj vlastní pohled na něj.“ Popisuje v rozhovoru pro ELLE Chris Pratt. Jak řekli na evropské premiéře filmu v Madridu sami režiséři: „Někdy jde život o souboj dívky proti celému světu. A pokud se někdy ocitnete v takové situaci, chcete, aby tou dívkou byla Millie Bobby Brown a vedle ní stál Chris Pratt.“
- Zdroj článku:
IMDb, The Guardian, Netflix