Co je gaslighting?
Gaslighting, manipulace založená na zkreslování a překrucování skutečností, získala své jméno podle thrilleru ze 40. let „Gaslight“ (Plynové lampy) v hlavní roli s Ingrid Bergman. Muž se v něm snaží přesvědčit svou manželku, že se zbláznila a měla by se nechat zavřít do psychiatrické léčebny. Jedním ze způsobů, kterým v ní probouzí iluzi šílenství, je stmívání plynových světel v jejich domě. A zaryté tvrzení, že svit světel, na které se manželka dívá, se ve skutečnosti vůbec nemění. Takto se snaží zviklat její důvěru v to, co vnímá a přesvědčit ji, že začíná bláznit. Manipulátorům hraje do karet fakt, že takové ovlivňování úsudku druhé osoby je plíživé a nenápadné. Nevzbuzuje zpočátku žádné podezření, nezanechává viditelné rány. O to víc je nebezpečné. Než si ho oběť uvědomí, bývá už tak nejistá sama sebou, že se mu už není schopna sama bránit. A její okolí to často zaznamená až pozdě.
Všechno špatně
Už zase jsem šlápl do drobků. Budeme muset častěji luxovat. Co tady dělá to oblečení? Tys to ještě nestihla poskládat? Daniela má doma uklizeno pořád, jak to dělá ona? Ty jsi zase zapomněla vyzvednout ty věci? Říkal jsem ti to třikrát! Ne, ty opravdu nemáš v té hlavě nic. Nic! A za malého zlomenou ruku můžeš taky ty. Kdybys na něj dávala pozor, místo toho aby ses vykecávala s kamarádkama, nemuselo se to stát. Jsi prostě nemožná. A přitom jsi taková nebývala. Co se to s tebou děje? Zamysli se nad sebou… Připomíná vám to něco? Máte pocit, že jste sama variace na takový monolog zaslechla buď přímo vy nebo na adresu některé z vašich kamarádek? Pak máte vy nebo vaše přítelkyně bohužel doma lidskou kreaturu, která si na vás snaží nahonit své ego a z vás manipulací udělat nejistou chudinku.
A proč by to dělal?
Ptáte se, proč by vám měl tohle někdo chtít dělat? Protože je sám narušený. Podle psychiatrů jsou gaslightery nejčastěji jedinci s narcistickými a psychopatickými rysy. Naneštěstí jsou zároveň také většinou inteligentní a charismatičtí, takže dokážou jednat rafinovaně. Než vám dojde, že z vás partner dělá blázna, může uběhnout hodně času. Gaslightingu ale nevyužívají jenom partneři ve vztahu. Dopouští se ho také rodiče vůči dětem, šéfové vůči svým podřízeným nebo politici ve vztahu k větší skupině lidí. Nenápadné postupné přesvědčování, že váš názor je scestný až směšný, že bez jeho vedení a pomoci nejste sami schopni ničeho, že mu musíte být vděční za to, že s vámi žije nebo si vás nechává v týmu, ačkoli děláte tak velké chyby. Vždyť by vás nikdo jiný nechtěl… to vše vede k tomu, že tomu sami začnete hluboce věřit. Vzpamatovat se a zjistit, že nic z toho ve skutečnosti není pravda, je složitější, než tomu začít věřit. Protože už pochybujete sami o sobě, protože vám přijde nereálné, že to, co si myslíte, by měla být pravda. Manipulátor uspěl na 100 %.
Po schodech nahoru
Pokud máte pochybnosti, že vy nebo někdo vám blízký gaslightingu čelíte, začněte si budovat malé schůdky, které vás z této propasti vyvedou.
Začněte si zapisovat. Situace, které se vám staly, jak na ně partner / šéf / manipulátor reagovali a jak jste se cítila. Časem se vám nasbírá dost velký vzorek situací, ze kterého budete moct vyčíst, kdy, co a proč se děje. Tedy i určitý vzorec chování vaší protistrany.
Pište si také (ideálně tajně) to, na čem jste se dohodli. Co, kdy, jakým způsobem a proč máte udělat. Poslouží vám to jako jednoduchý důkaz toho, jestli skutečně zapomínáte, nebo se jen někdo snaží, aby to tak vypadalo.
Nediskutujte. Pokud budete nařčena z toho, že jste něco zase udělala špatně, s klidem opačte, že si to nemyslíte. A hotovo. Neomlouvejte se a ani se nepouštějte se do dalších debat ani detailů. Ušetříte si další nevybíravé komentáře.
Ptejte se okolí. Poproste kamarádky nebo kolegyně, ať vám opravdu upřímně řeknou, jestli máte doma nepořádek, jestli jste nepozorná, nemožná. A jak to chodí u nich doma. Srovnání a názory jiných vám pomůžou dostat reálný obraz situace.
Všechny tyto věci vám pomůžou zjistit, jak to s vámi ve skutečnosti je. Najít sílu se vzepřít a takový toxický vztah opustit. I kdyby byla nakrásně pravda, že jste pomalá nebo že málo uklízíte… no a? Každý člověk na světě je v něčem výjimečný a jinde zase pokulhává. To ale neznamená, že mu to musí být neustále předhazováno a že každou chvíli musí poslouchat, jak je nemožný. Jste skvělá taková, jaká jste. Nenechte se přesvědčovat o ničem jiném.
Zdroj: Wikipedia, psychologytoday.com, idnes.cz, verywellmind.com, heroine.cz