Není to jen o touhách a předsevzetích, ale i o vašem postoji. Pokud si totiž něco opravdu přejete, věřte, že to splnit dokážete. Musíte si ale uvědomit, co je ve vašich silách. Těžko zhubnete patnáct kilo, když jste loni vůbec netrénovala a jen stěží přestanete kouřit, když jste se o to nikdy ani nepokusila. Cíle musí být jasné, specifické, ale především relevantní a dosažitelné. Vždyť i dvě kila dole se cení. I ta jedna cigareta denně místo dvou se počítá.
Nechtějte všechno hned, to vás k úspěchu rozhodně nepřivede. "Není to jen o vůli. Jde o správnou strategii, o vytvoření správných návyků a dovedností. Takže je to hlavně trpělivost, která vás dovede tam, kam chcete," říká americký psycholog Paul Marciano. Nespěchejte, definujte si cíle, mluvte o nich a klidně je sem tam změňte. Dělejte zkrátka to, co dělat chcete a dělejte to s nadšením. A začněte pomalu, po krůčcích. I malá předsevzetí jsou totiž předsevzetí. A to, co se cení nejvíc, je snaha. Tak na kterou výzvu letos kývnete? A hlavně, kterou konečně splníte?
1) Začít žít zdravěji
Nemusíte trávit hodiny v posilovně a dodržovat striktní diety. Stejně jsou účinné jen krátkodobě a vašemu zdraví nijak neprospějí. Mnohem účinnější je vynechat z jídelníčku fastfood, bagety v celofánu, buchty a polotovary, které jíte jen ve spěchu. Věnujte jídlu dostatek času, abyste si mohla připravit to, co potěší vaše oko i chuťové pohárky, nabije vás energií a vitaminy. A malá rada na závěr. Naučte se přijímat komplimenty. Až vám někdo příště řekne, že jste zhubla a že vám to zatraceně sluší, dejte si předsevzetí, že už nebudete reagovat slovy, kterými se zbytečně shodíte. Na pochvaly odpovězte s úsměvem a poděkujte.
2) Poznat zajímavá místa
Rozšířit si obzory? To se vždycky hodí. A rozhodně to není jen o penězích. Česko nabízí množství malebných míst, která stojí za prozkoumání. Pěší a cyklistické trasy najdete téměř v každém městě, stejně jako divadla, galerie či muzea. Pokud na vás ale občas spadne splín a nikam se vám nechce, nenuťte se. Klidně si dopřejte večer o samotě s dobrou knihou nebo vanou plnou pěny. Dělejte zkrátka to, co opravdu chcete.
3) Zlepšit se v jazycích
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Zní to jako klišé, ale vážně je to tak. Kdo dneska neumí anglicky nebo německy, snad jako by ani nebyl. Pokud vás trápí mezery v jazykovém vzdělání, doplňte si je. Možností je spousta, mobilními aplikacemi počínaje, speciálními kurzy konče. A že na ně nemáte čas? Výmluvy. Zabookujte si některý z těch internetových, na který nebudete muset dojíždět. A hodinu denně, tu si najde opravdu každý.
4) Myslet na zadní vrátka
Možností, jak investovat, je spousta. Třeba skrze umění, akcie či fondy. To ale vyžaduje nejen čas, ale i znalost daného oboru. Pokud zatím nejste tak daleko a na desetitisícové obchody se zkrátka ještě necítíte, začněte pomalu. Naučte se šetřit, alespoň trochu. Ano, doba je zlá, ale odkládat si pravidelně pár korun stranou, je reálné. Je to otázka počtů, nikoliv příjmů. Hned, jakmile vám přijde výplata, oddělte nějaké drobné a schovejte si je na horší časy. Drobnou částku, která vám "zmizí" z účtu, postrádat nebudete. A jak se říká, koruna ke koruně...
5) Naučit se odpočívat
Dostatečně se vyspat je klíčem ke každodenní pohodě. Pokud se stále cítíte unavená, ale u televize sedíte jen ze setrvačnosti, nebo usínáte nad ránem u počítače, děláte něco špatně. Zorganizujte si čas a naučte se jít spát třeba v 9 nebo v 10 hodin večer. Před půlnocí je spánek koneckonců nejkvalitnější.
Zdroj: Wikipedia Commons, Hypebae.com