Mnohem víc než pouhá sebestřednost
Věděli jste, že pojem narcista pochází z řecké mytologie? V té totiž vystupuje krásný mladý muž jménem Narcissus, který se zamiloval do svého vlastního obrazu, který spatřil na vodní hladině. Narcismus je poruchou osobnosti, kdy mají lidé přehnaný obdiv k sobě samým, své vlastní výjimečnosti, nadřazenosti a důležitosti. Jak vyplývá z definice Mayo Clinic, narcisté mají neutuchající potřebu být obdivováni a postrádají empatii a pochopení pro ostatní. V této sebevědomé masce se ale většinou skrývá velmi křehká a zranitelná osobnost.
Perfektní manažer, složitý partner
Mnoho lidí trpící narcisistní poruchou osobnosti jsou tak zaměření na úspěch, díky kterému potom mohou být obdivováni, že jsou většinou naprosto skvělí ve své práci, jsou úspěšní, mají renomé a dosahují všech kritérií, kterých si na lidech můžeme v dnešní společnosti vážit. Problém se ale odehrává za zavřenými dveřmi a odhalí se většinou až po několika měsících či letech vztahu. Jak říká klinická psycholožka Ramani Durvasula ve své knize Zůstat nebo odejít narcisté mohou být na začátku vztahu naprosto perfektními, milujícími a laskavými partnery. Bohužel je to ale jen strategie, jak vás vmanipulovat do situace, kde vás chtějí mít – budete je milovat a bezmezně obdivovat.
Jak narcistu ve vztahu poznat?
Soužití s takovým člověkem opravdu není snadné. Jak ale poznat, že možná nadešel čas sundat si růžové brýle? Pokud máte pocit, že se váš partner neustále žene za novými a novými cíli jenom proto, aby uspěl, zpozorněte. Touha a posedlost po úspěchu a uznání, které poté vyžaduje od druhých, je jednou ze známek narcisistního chování.
Cítíte, že žádné vaše rozhodnutí není skutečně vaše? A že kdykoliv se nad něčím společně rozhodujete, váš protějšek má ten výherní argument? Lidé s narcisistní poruchou jsou perfektními manipulátory. Vždy dovedou dostat ostatní přesně tam, kde je chtějí mít. A ideálně v ostatních ještě vzbuzují pocit, že manipulátorovi něco dluží.
Žárlivost ve vztahu je častým problémem. Narcisté to mají ale obráceně. Člověk s narcisistní poruchou osobnosti si myslí, že on je ten, na kterého se žárlí. A to zejména pro jeho úspěch a další skvělé vlastnosti, o kterých ho jeho okolí neustále přesvědčuje. A tak se dostáváme do začarovaného kruhu manipulativního chování a přesvědčení o vlastní výjimečnosti, o které chce být narcista neustále přesvědčován a ubezpečován.
Lze narcistu změnit?
Spousta lidí, kteří se ocitli ve vztahu s narcistou doufají, že oni budou ti praví, kteří jejich chování změní. Bohužel je narcismus opravdu mentální poruchou, se kterou se dá jen pracovat, nicméně nelze člověka zcela změnit. Lidé, kteří dlouhodobě zůstávají ve vztahu s narcistou, dříve či později začnou být izolovaní od všech a všeho, co je dříve dělalo šťastnými a měli rádi. Manipulativní tendence narcisty se tak stávají bludným kruhem, protože dávají svým protějškům pocit, že právě oni jsou jediní, kteří je milují a chtějí pro ně to nejlepší. To vše bohužel pouze za zástěrkou vlastních potřeb.
A tak bychom si měli vzít ponaučení právě z mýtického příběhu krásného Narcisse. Do něj se totiž v příběhu nešťastně zamilovala nymfa Echo. Po Narcissově smrti nad jeho tělem tak dlouho truchlila, až nakonec její duše zcela vyschla.
Autor: Nikola Nová
Zdroj: Mayo Clinic, Women’sHealthMag.com