Výsledek testu, který vznikl ve spolupráci platformy Hedepy, která poskytuje online terapeutické služby, a Centra pro výzkum psychoterapie, odhalil, že vztahy jsou druhým nejčastějším problémem, kteří Češi na terapeutických sezeních řeší. Ředitelka Ambulantní kliniky NEO Centrum, které se specializuje na psychologickou, adiktologickou a terapeutickou činnost, PhDr. Lucie Skalíková, poradí, co může být skryté za neshodách ve vztazích během současné doby a jak jím předejít.
Možná vás napadlo, že pandemie problémy ve vztazích jenom umocnila a prohloubila. Proč se ale s něčím takovým potýkají i vztahy, které byly před lockdownem bezproblémové? „Pokud trávíme celé dny s partnerem, může to vyvolat napětí i ve vztazích, které normálně fungují dobře. Mnohé rodiny se dostávají do existenčních problémů, které musí akutně řešit. Rodiny s malými dětmi, kde 2 děti potřebují intenzivní pomoc s výukou a 2 rodiče na homeoffice ve 3+1 je opravdu situace, kterou můžeme přirovnat prožitku plavání s žraloky. Akorát, že už plaveme rok,” říka doktorka Skalíková.
Tyto životní změny se mohou projevit v podobě sporů a nespokojeností, což může zasáhnout i intimní oblast. Není se čemu divit. Finanční a pracovní nejistota, nedostatek soukromí a času pro sebe, strach o zdraví našeho okolí, ale i svoje vlastní, jsou všechno situace, které nám zasahují do emoční stability, tím pádem i souznění a komunikaci s partnerem. Psycholožka Skalíková to vysvětluje následovně: „Vytváří se situace, kdy na povrch vyplouvají staré rány a spory a objevují se nové. Navíc monotónnost a stereotyp může vést k určité otupělosti, necitlivosti k pocitům a reakcím druhého. Pro mnohé páry je současná situace teprve příležitostí, kdy se učí žít spolu.”
Co podle ní může pomoci, abychom si udrželi kvalitní, zdravý a funkční vztah? Jak si najít k partnerovi nebo partnerce cestu zpět?
- Otevřeně mluvte o svých potřebách. Důležité je mluvit o všech našich touhách a přáních, emočních, ale i sexuálních. A platí to i o těch nepříjemných pocitech. Dusit je v sobě ničemu dobrému nepomůže, ba naopak.
- Nastavte si a dodržujte denní rutinu. Mějte jasně oddělený čas od práce a volných aktivit. Převlečte se z pyžama, pracujte v blocích, začínejte a končete den pravidelnou hodinou. Po práci vypněte počítač, nebo alespoň nekontrolujte mail a sociální sítě a vědomě se věnujte svým blízkým nebo sami sobě.
- Soustřeďte se na čas pro sebe bez partnera. Přijměte, že váš partner s vámi nebude chtít dělat úplně vše. Neznamená to, že vás nemiluje, ale každý přece potřebuje chvíli pro sebe a své zájmy. Dopřejte si je, možná se na sebe s partnerem začnete více těšit a váš společné soužití se tak zlepší.
- Vymyslete nový typ společné aktivity. Donekonečna opakovat ty stejné aktivity je nuda. V současné době tolik možností není, ale zkuste si najít novou kavárnu v jiné městské části, kam si skočíte pro take-away kafe nebo si jděte společně zasportovat.
- Překvapte svůj protějšek nějakou milou maličkostí. Rozhodně nic nezkazíte tím, když svého partnera potěšíte nějakou drobností, kterou mu dáte najevo, jak moc pro vás znamená. Malé gesto dělá velké divy!
PhDr. Lucie Skalíková dále radí: „Pokud spolu trávíme více času, než jsme byli zvyklí, můžeme se také začít zaměřovat na to, co mezi námi nefunguje.” S řešením starých sporů ale doporučuje počkat na lepší časy. Dále bychom se neměli příliš zabývat tématy, která stejně vyřešit nemůžeme, jako např. omezení z důvodu pandemie nebo názory na očkování apod.
„Zamyslete se, jak se u vás projevuje stres a chápejte takové chování jako informaci. Zkuste najít, co vám pomáhá. Udělejte si výčet činností a míst, kde se cítíte dobře, dodávají vám rovnováhu a pocit bezpečí (např. udělat si pohodlí, uvařit čaj, napustit si vanu, zavřít se na chvíli sám do pokoje, zasmát se). Respektujte osobní prostor a potřeby partnera,” dodává expertka. Zkuste si také všímat chvil, kdy je vám s partnerem dobře a cítíte blízkost. Tyto okamžiky prožívejte vědomě a užijte si je společně.
Ve chvíli, kdy jste na své vztahy krátcí, nebojte se vyhledat pomoc. „Pokud máte pocit, že jste se zasekli a potřebovali byste najít cestu ven, máte možnost se obrátit na odborníka, terapeuta, rodinného poradce, kouče. V současné situaci i online,” uzavírá ředitelka Ambulantní kliniky NEO Centrum.