Ideální věkový rozdíl (prý) existuje
Na téma ideálního věkového rozdílu mezi partnery by se dalo diskutovat donekonečna. Existuje dokonce výpočet ideálního rozdílu, který by partneři mezi sebou měli mít. Na Univerzitě v Atlantě dokonce provedli studii, ve které prověřili věkové rozdíly tří tisíců vztahů. Ve svém výzkumu došli k závěru, že čím vyšší je mezi partnery věkový rozdíl, tím větší je riziko, že se rozpadnou. Ideálním věkovým rozdílem je ten, kdy je muž starší než žena, ale o pouhé dva až tři roky. Pokud od sebe partnery dělí pět let, mají k rozchodu blíž už o celých 18 %. Desetiletý věkový rozdíl zvyšuje pravděpodobnost rozchodu na celých 40 %. A pokud spolu žijí lidé s věkovým rozdílem více než dvacet let, je údajně na více než devadesát procent jasné, že se jim vztah rozpadne.
Klíčem je sdílení
Argumenty, proč by věkový rozdíl partnerů neměl být příliš velký, jsou nasnadě. Páry by spolu měly sdílet co nejvíce zážitků, vzpomínek a aktivit. Když jsou na tom partneři stejně, co se týká věku, je předpoklad, že budou přibližně stejně aktivní, budou mít podobné vzpomínky z dětství, podobný okruh přátel a stejné životní cíle. Mladým ženám po boku starších mužů hrozí, že jejich partneři už nebudou mít chuť pouštět se do druhého kola životních závazků. Většinou už nějaké manželství za sebou mají, stejně jako péči o rodinu a děti. Ve zralém věku se jim nechce náročnou životní fázi opakovat. Opačný problém hrozí s výrazně mladším partnerem. I když on tvrdí, že děti nechce a baví ho dělat parťáka těm vašim odrostlým, možná ho to jednou dožene. Bude si chtít pořídit svou rodinu ve chvíli, kdy vy už nebudete ani chtít, ani fyzicky moct.
Parta kolem vás
Důležitý je také okruh společných přátel. Společné barbecue, letní dovolené nebo výlety na hory skvěle klapou ve chvíli, kdy máte přátele mezi svými vrstevníky. Pokud má váš partner přátele ve věku vašich rodičů, je možné, že si s nimi příliš legrace neužijete. Ani co se aktivit týká, ani co do zábavy. Jiný hudební vkus, jiné oblíbené filmy, vzpomínky na to, co si vy nepamatujete a blahosklonné poznámky typu: holčičko, to tys ještě nebyla na světě, vám můžou po čase začít lézt na nervy. A obráceně. Pocit, že svému příteli a okruhu jeho přátel byste mohla dělat chůvu a to, co se jim líbí, už vám připadá lehce infantilní, se začne časem zajídat. O tom, že jeho všechno unaví a aktivnímu trávení času bude dávat přednost poklidnějším aktivitám – nebo naopak – ani nemluvíme.
Kde budete za dvacet let?
Neposlední často zmiňovaný důvod je budoucnost. Teď může být všechno zalité sluncem, ale máte představu, jak to bude za dvacet let? Teď je váš partner možná ještě při plné síle, ale během několika let může být rozdíl ve vaší kondici a zdravotním stavu markantní. A jestli máte po boku partnera mladšího, ustojíte, že vaše krása začíná zrát, zatímco on vypadá skoro stejně? A že se kolem něj točí ženy o generaci mladší? V tomto k nám ženám není ani přes všechny možnosti estetické chirurgie život fér.
A co když to bude happy-end?
I přes všechny nepříznivé prognózy, závěry studií všech univerzit světa a poznámky vašeho okolí se na všechno také můžete vykašlat a jet si ve vztahu čistě podle svého. Váš argument? Kolik ze vztahů s ideálním věkovým rozdílem vydrží „dokud je smrt nedozdělí“? A naopak, kolik je párů jakožto výjimek, kterým nikdo nepředpovídal dlouhou budoucnost, a přesto jsou i po mnoha letech spolu šťastny, vás napadne? Nás třeba George Clooney a jeho Amal, které od sebe dělí sedmnáct let a jsou spolu šťastní už od roku 2013. Nebo Priyanka Chopra a její o jedenáct let mladší Nick Jonas. A co teprve Heidi Klum s o šestnáct let mladším manželem Tomem Kaulitzem. Catherine Zeta-Jones a Michael Douglas se po osmadvaceti letech společného života také nechystají rozcházet, a to je od sebe dělí pěkných pětadvacet let.
Zdroj: People.com, i60.cz