Nejhorší vztahová rada: „Kdyby chtěl, tak to udělá“

Nenosí vám partner každý týden květiny? Dump him! Kdyby chtěl, tak to udělá. S trochou nadsázky zní rady uživatelů a rádoby vztahových koučů na TikToku a Instagramu takto nějak.

Fráze “if he wanted to, he would“ už nějakou dobu hýbe dating kulturou na sociálních sítích. Myšlenka je jednoduchá: pokud muž skutečně touží být se ženou, vyvine potřebné úsilí, aby jí prokázal svou oddanost a náklonnost. Zní to jako rozumná rada, která podporuje sebeúctu a varuje před jednostrannými vztahy. Zasloužíte si být přeci s někým, kdo vám dává stejnou míru času a energie, jakou věnujete vy jemu. Jenže – a tady nastává první problém, který s touto frází mám – když se od vás odtáhne někdo, koho máte opravdu ráda, poslední věc, kterou potřebujete slyšet, je, že prostě nechtěl.

Někdy je potřeba kamarádku nekompromisně vrátit zpět do suché reality a sundat jí růžové brýle, přes které nevidí, že se k ní někdo chová špatně. Nikdo nechce bezmocně pozorovat, jak váš oblíbený člověk ztrácí čas i sebe kvůli někomu, kdo za to nestojí. Ale je tohle vážně, co chceme říct? Protože to, co z těch pěti slov vyplyne, je: On tě nechce a pokud s ním zůstaneš a zkusíš s tím něco udělat, jsi naivní a hloupá.

Mohlo by se vám líbit

Jak poznat, že je čas dát si pauzu od randění?

Randění, láska, kluci, muži, věčné téma ženských setkání. Láska je sice všude kolem nás, ale když ji nemáme po svém boku, máme pocit, že nám chybí a potřebujeme ji hledat všude možně. Návodů, jak nalézt partnera svých snů, je nespočet. ​​​​​​​Jak ale poznat, že teď není ten správný čas na randění?
elle.cz

Není to černobílé

Tento mindset předpokládá, že v randění existuje jen chtít a nechtít a nic mezi tím. Zapomínáme, že touha se občas zamotá do pavučiny osamělosti, strachu pramenícího ze špatných zkušeností, společenských tlaků, vlastní nepřipravenosti na závazek a dalších překážek. Někdy zkrátka člověk nemůže věnovat veškerou svou energii randění. Někdo, kdo prochází obtížným obdobím v práci, řeší problémy s duševním zdravím nebo se pohybuje ve složité rodinné dynamice, nemusí mít emocionální kapacitu projevit se tak, jak očekáváte. To neznamená, že mu na vás nezáleží nebo že s vámi nechce být – znamená to, že je člověk a jako všichni má své limity. Vztahy a lidé zkrátka nejsou tak jednoduchí, jako tato fráze naznačuje. 

Velkou roli často hraje i strach z odmítnutí. Sociální sítě dost významně přispěli k tomu, že vyhledáváme vnější validaci, abychom se cítili dobře ohledně sebe samých. Naše hodnota je tak vázaná na názory druhých a my jsme zranitelnější k jakékoliv formě odmítnutí, které si (vlastně trochu sebestředně) vykládáme jako přímý komentář k naší osobě. To může být jeden z důvodů, proč se člověk, se kterým zrovna randíte, chová zdrženlivě - chrání tak sám sebe. 

Nic z toho však neznamená, že byste měli tolerovat, když někdo neplní základní požadavky respektu a ohleduplnosti, soustavně se vymlouvá a dlouhodobě do vztahu neinvestuje tolik, co vy. Jen je třeba nezapomínat na citlivost a empatii, když váš partner zrovna nemá na to, vám věnovat tolik energie, kolik potřebujete.

Mohlo by se vám líbit

Jeden vztah, dvě pravdy. Jak se s partnerem naučit mluvit?

Snad v každé příručce o harmonickém vztahu se dočtete, že základním kamenem je zdravá komunikace. Někdy je jí příliš, někdy naopak málo a občas je až hodně bouřlivá. Jak je to tedy správně? A existuje vůbec nějaké správně?
elle.cz

Nebojte se otevřeně komunikovat

Největší chybou mentality „kdyby chtěl, tak to udělá“ je, že opomíjí důležitost komunikace ve vztahu. Zdravé vztahy jsou založeny na porozumění, empatii a dialogu. Je nerealistické a nespravedlivé očekávat, že partner splní všechny vaše potřeby a přání, aniž byste mu je sdělila. Lidé mají různé jazyky lásky, různé způsoby vyjadřování náklonnosti a různé potřeby a očekávání. Místo spoléhání se na představu, že by někdo měl „prostě vědět“, co chcete, je mnohem produktivnější vést otevřené a upřímné rozhovory. Pokud ani po vyjádření vašich potřeb partner tyto potřeby nesplní, je možná na čase vztah přehodnotit. Tento proces ale vyžaduje úsilí, zranitelnost a ochotu vést smysluplný dialog – nic z toho nevystihuje věta „kdyby chtěl, tak to udělá“.

Princip „if he wanted to, he would“ lidé začali němě aplikovat na všechno, aniž by zohlednili kontext jednotlivých situací. Tato rada – stejně jako mnoho jiných – nemůže být používána paušálně. Nikdo na TikToku, Instagramu, ani samozvaní vztahoví experti váš vztah doopravdy nezná, a ani lidé z vašeho okolí nevidí za jeho oponu. Proto si nenechte namluvit, že pokud váš partner nedělá to, co partner někoho jiného, znamená to, že nechce, a kdyby mu na vás záleželo, udělal by to. Bez komunikace to jednoduše nejde.

Mohlo by se vám líbit

Solo dating: Jak vyrazit na rande sama a užívat si vlastní společnost

TikTok a Instagram pobláznil trend solo dating. V jejich případě jde ale spíše o fotky na cool místech, které mají za úkol jediné – sbírat lajky. Skutečné sólo randění je o objevování sebe, resetování mysli a navazování nových přátelství. Přečtěte si, proč stojí trávit čas sám se sebou a jak si tento rituál osvojit.
elle.cz
Zdroj článku:

Časopis ELLE

ELLE Zářijové vydání 09/24