Jeden vztah, dvě pravdy. Co dělat, aby vás konečně poslouchal?

Agrese a útočná rétorika? Nikdy

Hádky nejsou nikdy příjemné a málokoho nechají v klidu. Je přirozené, že v zápalu boje tasíte argumenty a snažíte se partnera „trumfnout“ svou verzí příběhu. Pokud však chcete najít vzájemnou shodu, je potřeba tomu druhému i naslouchat. „Nechte občas mluvit i svého partnera a ukažte mu, že vám na jeho názorech záleží. Možná vás samotnou překvapí, že jsou jeho argumenty pádné a pravdivé,“ radí psychoterapeutka Hilda Burkeová. Myslete taky na to, že to, co jednou řeknete, už nikdy nevezmete zpět. Ať už se tedy děje cokoliv, snažte se zachovat chladnou hlavu a vyhnout se zbytečným urážkám. Agrese, útočná rétorika a neustále obviňování totiž spokojenost do vztahu nepřináší.

Pět kroků k dokonalému vztahu aneb Jak vzbudit zdravou posedlost

elle.cz

Buďte raději offline

Není nic špatného na tom, když s partnerem komunikujete přes textové zprávy. Dělá to přece každý. Problém ale přichází v momentě, kdy začnete upřednostňovat online komunikaci před její offline verzí. A to se pochopitelně týká i hádek. Je totiž úplně jiné, když si vyměňujete názory osobně a máte možnost sledovat i partnerovu neverbální komunikaci, než když si problém přehazujete jako horký brambor přes sms, e-maily a jiné mobilní aplikace. Nejen slova, ale i tón a hloubka hlasu, artikulace a mimika jsou totiž v komunikaci nesmírně důležité. Bez nich máte tendenci si domýšlet, co se za danými slovy „skrývá“ a zcela malicherný konflikt tak může ve finále nabrat úplně jiný rozměr. Pamatujte, že digitální sféra může v tomto případě napáchat víc škody než užitku.

Přestaňte hlídat skóre

Čím déle jste ve vztahu, tím víc chyb na tom druhém přirozeně vidíte. Není ale řešením na ně zbytečně poukazovat a soupeřit o to, kdo je takzvaně „lepší“. Ve zdravých vztazích není prostor pro hodnocení všeho, co kdo kdy udělal, případně kolikrát a kdo lépe. „Pokud si vedete i vy seznam dobrých skutků, které konáte a k tomu přehled chyb partnera, raději s tím co nejdřív skončete,“ radí koučka Sheryl Paulová. Chyby zkrátka dělá každý. Pokud se vyskytnou, měly by se řešit hned a pokud možno efektivně. Sbírat si je do „zásoby“ a v budoucnu je vytahovat na světlo, nedělá nikdy dobrotu.

5 dobrých rad, jak dát manželství druhou šanci

elle.cz

Pod taktovkou hněvu

Drobné konflikty ke vztahu zkrátka patří, je však důležité si uvědomit, že i hádky vyžadují správné načasování. Mnoho párů totiž dělá tu chybu, že chtějí řešit věci kdekoliv a kdykoliv, když si zrovna na daný problém vzpomenou. Intimní záležitosti tak rozebírají třeba před dětmi či přáteli, nebo v situacích, kdy je jeden z dvojice unavený a podrážděný. A to nikdy nedělá dobrotu. „Vyhrazení času na řešení neshod je velmi důležité. Oběma partnerům to totiž umožňuje prostor k přípravě. Mohou přemýšlet o tom, jak nejlépe sdělit pocity klidnějším, racionálním způsobem, aby se vyhnuli obviňování a útokům,“ vysvětluje psycholožka Deborah Grodyová. Nejvíc si totiž ubližujeme tehdy, když jednáme impulzivně, ve vzteku a pod taktovkou hněvu.

cara

Zdroje: hildaburke.co.uk, deborahgrody.net, psychologytoday.com