Zpočátku se může zdát, že tu a tam zrušená večeře, či pozapomenutý slib nepředstavuje velký problém (zvláště pokud vám partner rozumí). Časem ale tyto malé neúspěchy mohou přiživit závažné problémy. Zde je pět strategií pro udržení zdravého vztahu, i když jste zaplaveni prací.
Hlavně mít plán
Bod, který se vám pravděpodobně zdá jako samozřejmý, ale zkuste k němu přistupovat zodpovědně. Vezměte proto do ruky tužku a tak, jak si zapisujete pracovní schůzky, zapisujte si i ty intimní s partnerem. Není to sexy ani romantické. Účinné však ano. Schůzky si dokonce můžete rozplánovat na servisní – tedy ty, kdy ze situace jasně vyplívá, že si chcete oba odpočinout a postačí vám ‚‚Netflix a chill‘‘ – a pak ty, které by měly ve vaší pomyslné sbírce zážitku představovat skutečný zářez. Na ty si vyhraďte více času a důsledně je naplánujte. Sice to zní jako psychopatická rada, ale v dnešním světě se málokdy vyhýbáme chování připomínající to psychopatické. #dealwithit
Nastavte si zdravou rutinu
Spousta párů se obává, že upadnutí do rutiny je známkou toho, že jejich vztah vyhořel, stal se nudným, nebo ztratil svou spontánnost. V případě, že ale na sebe máte málo času kvůli práci, může být rutina ozdravným návratem k tomu, kým spolu jste.
Když jste spolu, buďte přítomní
To se lehko říká. Mindfulness ale praktikujte! Zkuste například jet tramvají a za cestu ani jednou nepohlédnout na telefon, místo toho se zkuste soustředit na přítomný okamžik. Na světlo prostupující neumytými okny, na psa, co nervózně štěká na svého páníčka. Nemyslete na to, co se dnes stalo ani na to, co se musí stát zítra. Takový trénink vám pomůže zůstat ve fokusu okamžiku, který prožíváte i s vaším partnerem.
Mějte pod kontrolou vzájemná očekávání
Ke konfliktům často dochází kvůli střetnutí očekávání. Pokud je jeden partner spokojený s rovnováhou vztahu, nemusí si být vůbec vědom toho, že se na druhé straně rodí problém. Jednoduše nepředpokládejte, že je váš partner s věcmi v pohodě, protože to tak máte vy. Nebojte se na partnerova očekávání zeptat a probrat, co je reálné, co naopak ne a co lze změnit.
O věcech mluvte a třiďte si priority
Zlaté pravidlo platné skoro v každé situaci. Ani tato není výjimkou. Nenechte žádný úšklebek, nebo viditelné zranění bez povšimnutí. Nebojte se jej otevřít, pokud se nacházíte v milujícím vztahu se zdravým jedincem, diskuze nad problémem není překážka, ale výzva. A zkuste si vždy po nějakém čase utřídit priority. Alespoň jednou za měsíc. Sedněte si ke stolu a pište myšlenky, přání, krátkodobé i dlouhodobé plány a "do the MATH"!