Za život potkáme bezpočet nejrůznějších lidí. Vybrat ze skutečně rozmanité škály ty správné osoby, kterým dáme přímou vstupenku do našeho života, je však často velmi těžkým úkolem. Rozpoznat, že se nám do přízně vloudili škodliví jedinci, pro něž má angličtina v zásobě připravené trefné označení frenemies, neboli nebezpeční přátelé, bývá však leckdy ještě mnohem náročnější výzva.
Každý z nás se už alespoň jednou setkal s někým, kdo se ze společného kontaktu snažil pro sebe vyždímat úplné maximum. Zázraky na počkání sice neslibujeme, zato vám přinášíme osvědčené tipy, díky kterým můžete škodlivé chování odhalit v zárodku a důkladně si v životě uklidit. Jdete do toho s námi? Pak zpozornětě, pokud u někoho ze svého okolí pozorujete následující znaky v chování.
Mistrná manipulace na denním pořádku
Hry na city v kombinaci s důraznou manipulací jsou první signál, při němž by se vám měly aktivovat pomyslné červené kontrolky. Vysoce toxičtí lidé svoje dokonale vyladěné metody používají s jediným záměrem – dosáhnout svého konkrétního cíle. Velice často se proto „spřátelí“ s velmi hodnými, submisivními lidmi, s nimiž mohou pohodlně manipulovat. K cílené manipulaci často používají věty podbarvené výčitkami. Nejčastěji zaslechnete následující: „Já se dneska měl hrozně, ale tebe to ani nezajímá!“ nebo „Ty se máš určitě líp. Všechno máš lepší než já.“
Ignorace bez legrace
Pro jedince, kteří se rozhodli vás pouze využívat, je typické, že se na vás doslova přisají pouze ve chvílích, ve kterých vycítí příležitost nějakého benefitu. Pokud pro ně v danou chvíli nejste dostatečně lukrativní, setkáte se s jasnou ignorací. Tito lidé vás ve skutečnosti nerespektují, neváží si vás, nezajímají je vaše trable a rozhodně u nich nelze hledat upřímnost.
Pomoc? Nežádejte
Víme, že Murphyho zákony jsou neúprosné, snadno se tak stane, že se jednou za čas v životě objeví zádrhel a my se zkrátka potřebujeme svěřit našim nejbližším. Škodlivost chování některých lidí se mimo jiné projevuje také tím, že se k vám obrátí zády při první možné příležitosti, a v žádném případě nestojí o to být součástí vašich životních kotrmelců.
Jednosměrná jízdenka
V neposlední řadě je na místě si uvědomit, že ve zdravém přátelském nebo partnerském vztahu není prostor pro sobectví a intriky. Prospěšné vztahy by měly fungovat jako silnice v obousměrném provozu. Pokud se ve vašem životě nachází někdo, kdo vás spíše zraňuje, vždy očekává maximum, ale sám nenabízí nic na oplátku, je nejspíš ten nejvyšší čas se s ním rozloučit.
Je zřejmé, že jedinci, kteří nám do života nepřináší nic dobrého, ba naopak těží z našich úspěchů, si musíme udržovat dál od těla. Rozpumpovat svoji odolnost vůči nezdravému jednání chce v každém případě trénink a trpělivost. Drtivá většina toxických osob se totiž nerada vzdává. Důležitým krokem je přesné stanovení vlastních hranic sebeúcty jdoucí ruku v ruce s asertivitou, která začíná být opět velmi v kurzu. Díky postupnému budování pevných a jasných mantinelů, už v sobě nebudete mít tak intenzivně zakořeněnou „potřebu“ každému vyhovět na počkání.
Toxickým lidem byste rovněž něměli věčně omlouvat jejich zraňující a často velmi nevhodný způsob jednání. Začněte se spoléhat na vlastní intuici a pocity. A na závěr vyjděte konfrontaci naproti a slušným, přesto rozhodným způsobem dejte verbálně nebo prostřednictvím chování najevo postoj, který k danému člověku zaujímáte.
… a možná vám právě v těchto okamžicích vstoupil do životní dráhy úplně nový vztah, který vám opět potvrdí platnost známého pořekadla, že bez přátel se prostě nedá žít.
Autor: Nel Foberová
Zdroj: Psychology Today, Hey Sigmund, marc & angel Hack Life