Pokud bychom se podívali na to, co je přípustné v rámci sexuálního života dvou lidí, došli bychom k respektující odpovědi, že je to vše, co se pohybuje v mezích zákona a je příjemné všem zúčastněným. A právě akce, kde je spokojených zúčastněných hned několik najednou, se v posledních letech stávají běžným zpestřením ložnicového stereotypu milenců různého věku, povolání nebo společenského postavení. Řeč je o swingers parties.
Bez komunikace to nejde
V době, která apeluje na komunikaci jako na klíčový faktor, na kterém je potřeba pracovat, abychom si dokázali udržet dlouhodobé a hluboké vztahy se svými blízkými, se učíme mluvit otevřeně o svých potřebách a očekáváních už v momentě, kdy je vztah v zárodku. Snažíme se tím druhému dát prostor, aby se svobodně rozhodl, zda jsou pro něj také naše sexuální tužby přijatelné, či dokonce žádoucí.
Proč jsou mezi námi swingeři?
Stále častěji vznikají páry, které s vidinou toho, že budou společně swingers navštěvovat. Počítají, například v případě, kdy je alespoň jeden z partnerů bisexuální a nechce svoje potěšení výhledově omezovat jen na jedno pohlaví. Nebo je pro něj zásadním potěšením tzv. voyerismus, tedy pozorování někoho jiného při sexu, ať už se jedná o partnera samotného či cizí pár. Jsou i tací, které vzrušuje jistá míra žárlivosti, kterou ve chvíli, kdy se jejich partner oddává rozkoši s někým dalším, zažívají. Pro některé je turn-on porušovat pravidla nastavená společností a jiní se zase zkrátka necítí jako vhodní kandidáti pro monogamní svazek. Ti svou potřebu ventilují nárazově právě na swingers akcích nebo dlouhodobě v polyamorních vztazích.
Místo rozvodu swingers party
Žádnou výjimkou ale nejsou ani páry, které se ke swingers uchylují až po několika letech společného soužití. Ačkoliv si asi málokdo z nás v dětství představuje, že se jednou zamiluje, ožení nebo vdá, pořídí si dům a děti a několik dalších „tatínků” či „maminek” a bude tak šťastně žít až do smrti, pravdou zůstává, že podstatnou část swingers komunity tvoří páry, které zůstávají v manželství kvůli dětem. Ačkoliv spolu již nežijí sexuálně, tímto způsobem mohou utěšit své pudy, aniž by se musely uchýlit k nevěře a paralelním vztahům. Swingers umožňují naplnění sexuálních potřeb také těm, z jejichž partnerství vyprchala vášeň, ale láska a přátelství jsou i nadále důvodem, proč zůstat a bývají naopak posledním pokusem, jak manželství zachránit před rozvodem.
AI se to nelíbí
Pokud se ale zeptáte AI (artificial intelligence, pozn. red.), zda může být swingování pro vztah prospěšné, dostane se vám lehce káravé odpovědi v podobě varování před přenosem pohlavních nemocí a dopadu na psychické zdraví zúčastněných, povzbuzení k prohlubování vzájemné intimity a důvěry pomocí několika knih a partnerské terapie. Takže, kdo ví?
Zdroje: Naoise Dolan: The happy couple, psychologytoday.com, madamenoire.com, iask.ai