Oddejte se s ELLE. Kam se vydat pro alternativní svatební šaty?

 

Pokud si právě vybíráte svatební šaty, čím se při svém výběru řídíte? Jde vám čistě jen o vzhled šatů, o materiál, ze kterého budou ušity, nebo snad o nějaký skrytý význam, který ponesou? Svěříte se do rukou českého návrháře, retailu nebo si šaty pouze vypůjčíte? Možností je mnoho. Vydáte-li se cestou šatů na míru, těšit se můžete na unikátní design jen a jen pro vás. Nechat si ušít šaty od návrháře ovšem neznamená už jen nechat vzniknout křivkám nevěsty dobře padnoucím šatům, návrhář dokáže po seznámení do šatů otisknout osobnost nositelky. Výsledné róbě pak předchází prvotní seznámení s návrhářem, sbírání inspirace, poté skicování a samotná realizace, budoucí nevěsta si projde sérií setkání a zkoušek. V tomto případě je vhodné předem si stanovit cenu, za kterou chcete šaty nechat vytvořit.

Ať už propadáte ručně bohatě vyšívaným modelům či bílému minimalismu v jeho nejčistší podobě, račte se nechat inspirovat našimi tipy na světové i lokální designéry a značky, pro případnou koupi či jen pro sbírání inspirace. Kde se nechat inspirovat či rovnou vybírat?

 

Lein Studio

Posláním zakladatelky Lein Studio, návrhářky Meredith Stoecklein, bylo zpočátku především překlenout propastný rozdíl mezi svatebními šaty a běžným dámským oblečením. Prošla si léty praxe pod křídly Zaca Posena, Narciso Rodrigueze a působila ve světě zakázkového oblékání celebrit, aby nabyté zkušenosti zužitkovala ve své vlastní značce, která nositelce dovolí svatební odění oblékat i jindy než v onen slavnostní den. Zaměřuje se na to, aby byl svět svatebních oděvů přístupnější – vždyť tolik žen chce nosit bílé šaty od svého oblíbeného návrháře. Dobře si uvědomuje, že nevěsty smýšlející o udržitelnosti si dnes uvědomují přemíru nošení šatů jen na jeden den. Navíc nošení oněch svatebních šatů opakovaně dovoluje prožívat část vzpomínky znovu a znovu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Bon Bridé

Majitelka Bon Bridé viděla mezeru na svatebním trhu, když se sama v roce 2013 vdávala. Pippa Cooke založila značku, která si inspiraci vypůjčuje v šatníku jí samotné – proto u šatů můžete najít kulaté výstřihy, roláky i dlouhé rukávy. Také předpokládá, že šaty nebudou investicí pouze pro jedno nošení a nabízí klientům, aby si u ní své šaty nechali lehce upravit či zcela přešít, nebo klidně rovnou nechat obarvit na černo.To decentní šaty s jemným vrstvením látek a decentní, rafinované vzory s jemnými detaily, jako jsou perly a výšivky, dovolují. U Bon Bridé také spíš, než hedvábí najdete měkkou vlnu a jemný krep v barvě slonové kosti.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

In-Grid Bride

Nápadné ve své jednoduchosti a inspirované díly od Constantina Brâncușiho, Yvese Kleina či Richarda Serry, snaží se šaty In-Grid Bride o splynutí se svou nositelkou. Šaty, které si nevěsta oblékne v den svatebního obřadu, by přece neměly působit nepatřičně a jako něco, co není pro nevěstu přirozené. Zakladatelka Katie Timothy nalézá romantiku ve všedních věcech, a především v uměnía snaží se setřást princeznovskou atmosféru svatebních šatů. Vždyť romantika se nemusí nutně ukrývat v růžích, nadýchaných vlečkách a šlehačkových objemech, róby spadávající z ramen, sukně áčkového střihu a balónovité rukávy jsou toho důkazem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Molly Goddard

Navzdory velkým objemům a důmyslnému vrstvení byly šaty Molly Goddard navrženy se smyslem pro lehkost, pro nevěsty, které hodlají protancovat celou noc. Návrhářka léta šila šaty svým přátelům, aby později vydala ucelenou kolekci svatebních rób. Ať už se necháte oddat naboso v trávě či tradičně v kostele se vší parádou, šaty bílé nebo slonovinové barvě podšité hedvábím, volánové sukně, košilové šaty nebo nabírané tylové spodničky Molly Goddard budou to pravé ořechové. Některé šaty z kolekce jsou opatřené prošívanými sametovými stuhami, což umožňuje změnit barvu pro různé nevěsty a různá gusta, takže šaty působí osobitě a výjimečně na každé jejich nositelce.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

SOBJE

Mladší sestra ODIVI se oblékla do bílého a řekla si své ano. Jak říkají Iva Burkertová a Tereza Jelenová, zakladatelky SOBJE, stvořena byla pro ty, kdo mají svůj styl, jdou za svými sny a nechtějí vypadat v jejich den jako šlehačkový dort. Jednoduché, v mnoha ohledech nadčasové, a přitom lehce provokativní šaty si můžete pouze vypůjčit, či rovnou nechat na míru ušít. SOBJE nemá jednotný styl, díky kterému byste kousky rozpoznali na první pohled – vyjde vám vstříc ve vašich přáních, ať už jsou oděna v krajkách, tylu či hedvábí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Leeda

Leeda do dlouhých rób neobléká jen české filmové hvězdy na červený koberec, do neopakovatelných šatů oblékne i vás. Lehkost a elegance se snoubí s minimalismem a vytvoří nezapomenutelný celek svatebních šatů, které možná obléknete i pro jiné příležitosti. Šaty vám Leeda ušije i na zakázku, v různých barvách i střizích. A pokud se vám nechce investovat do bílých šatů o kterých si myslíte, že už je více než o svatebním dni neužijete, můžete využít Leeda Rental, místo, kde si svůj kousek můžete vypůjčit.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Danielle Frankel

Návrhářka Danielle Hirsh, jejíž značka svatebních oděvů Danielle Frankel nabízí kusy precizní krejčoviny, sbírala své zkušenosti ve svatebním impériu Vera Wang. Vytváří šaty, co kus, to unikát, které oplývají osobitostí, rebelským vkusem i zároveň jemností – jsou zdobeny důmyslnými detaily jako jsou odhalený dekolt v těch nejlichotivějších výstřizích, jemné plisé a nařasené korzety, květinový brokát či nabírané lemy. Danielle si zakládá na tom, že nevěstám chce umožnit pocítit tu nejlepší verzi sebe sama. Nabízí i zakázkovou službu, která si však žádá ještě větší finanční i časovou investici – tvůrčí proces předcházející hotovým svatebkám může trvat i deset měsíců.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Martin Kohout

Návrhářství nikdy nestudoval, ale přesto se stal Martin Kohout na české módní scéně zavedeným jménem. Před lety se na pražském fashionweeku představil s šaty z pláten svých obrazů, aby se o pár měsíců později vrátil s šaty posetými Monetovými lekníny, dnes Martina důvěrně známe pro jeho estetiku nadýchaných rukávů a šatů velkých objemů takových, jaké známe například u kodaňské návrhářky Cecilie Bahnsen (ovšem, prosíme, nesrovnávat). Před pár dny představil kapsulovou kolekci nositelnější než kdy dříve, obsahující šaty a sukně s topy. Čestné slovo, že v těchto šatech se budeme vdávat i my.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jil Sander

Což takhle se nechat oddat v obleku? Oděv hodný minimalistky vůbec nemusí být spiknutím proti konvencím, ba naopak. Při správném výběru střihu a doplňků - například v podobě zlatých či perlových šperků - může působit klasičtěji než kdejaké bílé šaty, věřte. Pro inspiraci koncentrujte třeba do archivu kolekcí oděvní značky Jil Sander. Ta v rámci své Resort 2022 Collection představila třeba takovýto nadčasový look.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Zuzana Kubíčková

Zuzanu Kubíčkovou není třeba představovat. Česká návrhářka je ukázkou toho, že klasika je opravdu nadevše. Na míru vám ušije ty nejklasičtější svatební šaty z té nejjemnější krajky, přidá lesk a třpyt kamínků či závoj, chcete-li. Ve své poslední kolekci se Zuzana věnovala dlouhým večerním šatům, nešetřila na kvalitních látkách, a především na flitrech. Pokud chcete něco trochu jiného, můžete to najít právě v této kolekci. Kdo kdy řekl, že nevěsta se nemůže vdávat v záplavě flitrů?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Jak Hollywood změnil svět módy

Dnes je Hollywood jedním z nejvýznamnějších udavatelů módních trendů. Outfity postav na obrazovce se mnohdy mění v ikonické looky přesahují hranici filmových kostýmů, a stávají se součástí každodenní módy, kterou chceme mít i my. Od rudých šatů Julie Roberts v Pretty Woman, přes žlutý kostýmek Alicii Silverstone z Clueless, až po celý šatník postav seriálu Sex and the City. Nebylo tomu tak ale vždy…
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24