Když je láska hrozbou

Pochyby jsou normální součástí jakékoliv změny. Proces, kdy se musíme vymanit ze zajetých kolejí  a vzájemně se sladit s dalším člověkem, k nim navíc zdánlivě přímo vybízí. Strach z toho, jak počínající partnerství bude vypadat, ale musí mít své mantinely. Ve chvíli, kdy je překročí, může významně zasáhnout do našeho života a spolehlivě zabít jakoukoliv šanci na zdravý vztah.

Na rozdíl od aromantika filofob o intimitu a porozumění s druhými stojí. Když se však k tomuto cíli přiblíží, utíká. Příčiny problému se přitom mohou značně lišit. V kulturách, které lpí na tradičním rozdělení genderových rolí, bývá připisována výchově a tlaku okolí. Stojí za ním ale i daší neblahé zkušenosti z dětství, například složitý rozvod rodičů.

Mohlo by se vám líbit

Když ho milujete víc než on vás

Takzvanou nerovnou lásku zažívá každý pátý vztah. Jedná se často o případy, kdy se jeden z páru považuje za „zachránce” toho druhého. Dělá tak pro svého partnera vše, co mu na očích vidí. Ten však tyto emoce nesdílí. Myslíte si, že vaše láska „utáhne oba”? To je právě ona zapeklitost lásky – k tomu, aby fungovala, jsou potřeba dva. K tomu, aby nefungovala, stačí jen jeden.
elle.cz

Zrádná dokonalost

Potíže způsobují také některé osobnostní charakteristiky vypěstované během života. Perfekcionismus se stal v současnosti módním slovem, kterým bohatí a slavní vysvětlují své úspěchy. Ve skutečnosti ale často znamená spíše překážku. Nikde to neplatí víc, než v lásce: představa, že existuje jedna dokonalá verze vztahu a na obzoru čeká bezchybný protějšek, v každodenní realitě nemůže obstát. 

Zhoubný je perfekcionismus také v případě, kdy se týká nás samotných. Co když nás partner brzy prokoukne a zjistí, jak nedokonalí ve skutečnosti jsme? „Perfekcionisté většinou reagují prudšími negativními emocemi. Častěji zažívají pocity viny a rychleji se vzdávají. Když věci nejsou podle jejich představ, spíše se jim vyhnou,“ říká psycholog Andrew Hill z britské York St John University. Při sebemenším problému tak perfekcionista raději ze vztahu uteče, než aby se ho pokusil řešit a myslel pozitivně. Z neustálého provinění nejprve z vlastní nedostatečnosti a následného vztahového selhání se tak stává začarovaný kruh.

 

Mohlo by se vám líbit

Anatomie nevěry: Podvádíme, protože může(me)?

Nic nebolí tak, jako nevěra. Hrozí od kohokoliv, dokonce i ze strany plně oddaného a po uši zamilovaného partnera. Naší první instinktivní reakcí je však pokaždé otázka „proč?” Pokud pochopíme důvody nevěry, budeme se moci následně rozhodnout, zda je lepší vztah opustit, nebo jej naopak zachránit. Druhů fyzické nevěry totiž může být hned několik. Charakter každé z nich vám pak napoví, jaké rozhodnutí přijmout.
elle.cz

Jak z takového kolotoče ven? Nejdůležitější práce začíná uvnitř. Uvědomit si vlastní hodnotu, odpouštět sobě i okolí nedostatky a zároveň neuposlechnout katastrofické scénáře ve vlastní hlavě není nic jednoduchého. Postupným tréninkem se ale situace dá zlepšit. Pomoci může mindfulness, tedy přemýšlení nad situací tady a teď. Dlouhodobé problémy se pak vyplatí konzultovat s terapeutem. Zásadní je ale o svých pocitech mluvit s partnerem otevřeně a neschovávat se za zbytečné výmluvy. Naučit se ukázat pravou tvář – jakékoliv chyby může mít – je totiž prvním krokem k úspěchu.

 

Autor: Gabriela Knížková

Zdroj: WebMD.com, BBC.com, thechelseapsychologyclinic.com

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24