Nic není špatně
Ať už se o sexu se svými přáteli bavíte rádi nebo ne, určitě jste už byli donuceni přemýšlet, jak často se oddávají milostným hrátkám ostatní páry. Možná vás a partnera dostihne touha dvakrát do týdne a považujete to za naprosto normální a dostačující. Do chvíle, než vaše kamarádka mezi třetím a čtvrtým drinkem jen tak mimochodem utrousí, že oni to dělají denně. A ve vás okamžitě začnou hlodat pochybnosti. Jsme snad divní? Líní? Měli bychom přidat? Odpověď zní: ne, ne a ne. Sexuální život každého jedince i páru je jiný a neexistuje žádný „správný“ nebo „špatný“ počet sexuálních styků, který byste měli mít. To, jak často máte sex, je jen o hledání toho, co funguje pro vás, vašeho partnera a váš vztah.
Proměnných je spousta
Sexuální život nejsou atletické závody. I když se někteří jedinci občas prezentují jako přeborníci a rekordmani v tom, kdo to dělá častěji, déle a intenzivněji. Mít sex jen proto, abyste udělali dojem na ostatní, je ale samozřejmě nesmysl. Jestli jsou lidské chutě v jídle rozmanité, pak v sexuálních potřebách jsou snad ještě rozmanitější. Pokud se u jednoho stolu sejde více lidí, ručíme vám za to, že stejné sexuální potřeby z nich budou mít maximálně dva. A pokud se na nich shodnou všichni, pak si můžete být jistí jediným: někdo z nich pěkně kecá. To, jak často máme sex, ovlivňuje velká spousta faktorů. Naše vrozené libido, věk, fyzická kondice, hormonální změny, náročnost našeho denního programu, to jestli máme či nemáme děti, jestli jsme single, v čerstvém vztahu nebo už jsme se stejným partnerem roky, také to, jestli se řídíme v sexuálních potřebách partnerským kompromisem nebo jestli vycházíme vstříc partnerovi... Proměnných je opravdu nespočet.
V každé ložnici je to jiné
Podle průzkumu Dating Diaries webu eHarmony má 91 % mileniálů ve vztazích sex alespoň jednou týdně, ve srovnání se 78 % generace Z. Každý definuje sex jinak a jen vy můžete určit, co je pro vás nejlepší. Bez ohledu na to, jak často máte momentálně sex, je důležité si uvědomit, že pokud vám to tak vyhovuje, je to naprosto v pořádku, i když se to může diametrálně lišit od toho, co vypráví vaši kamarádi. Lidská sexualita se mění a kolísá a mají to tak všichni. Chcete pár příkladů?
„Je mi 23 a partnerovi 22 let. Chodíme spolu rok a sex máme obvykle každý den.“
„Je mi 30 a mému manželovi 29. Jsme spolu čtyři roky a milujeme se zhruba jednou za tři týdny. S příchodem dítěte se úroveň naší touhy a energie dost snížila, ale naštěstí jsme na tom oba stejně.“
„Sedm let mám manžela a dva roky milence. S jedním mám sex velmi zřídka, s druhým naopak pokaždé, když se vidíme. Oba miluji a s oběma mi tato frekvence sexu vyhovuje.“
„Můj přítel a já, 27 a 28, jsme spolu téměř čtyři roky a za tu dobu se náš sexuální život dost změnil. Dřív jsme měli sex minimálně třikrát týdně, teď je to spíš třikrát do měsíce.“
„Chodíme spolu dva roky a vzhledem k tomu, že máme oba náročnou práci, musíme si sex plánovat. Striktně se milujeme jednou za týden. Více nezvládáme a méně nechceme, bojíme se, že by náš vztah bez toho vyhořel. Romantické ani spontánní to není, ale je to lepší, než to nemít vůbec.“
Málo je špatně, moc je ještě hůř
Výpovědi tohoto malého a náhodného vzorku populace dokazují, že sexuální život napříč ložnicemi je opravdu velmi odlišný. S tím, jak se mění naše životní situace, se mění i počet sexuálních styků, které s partnerem během roku máme. Téměř všechny dlouhodobé páry navíc dojdou k takzvané fázi nasycení. Ta většinou přichází už po roce, někdy dvou až třech a po ní už nemáme tak velkou potřebu se s partnerem milovat. Je to naprosto přirozený jev, kvůli kterému není třeba se stydět a před přáteli o svém milostném životě fabulovat. Důležité není získat uznání přátel, ale dojít ke shodě s partnerem a synchronizovat své potřeby, aby nedocházelo z některé ze stran k sexuální frustraci. Když má jeden z partnerů pocit, že má sexu málo, je to úplně stejně špatné, jako když si jiný myslí, že má sexu až moc a zprotiví si ho.
Zdroj: eHarmony.com, Novinky.cz