Cvičení pro lepší sex

Nejen zlepšení sexuálního prožitku a snadnější dosažení orgasmu, ale i pomoc při závažných zdravotních dysfunkcích způsobených porodem či gynekologickou operací – to vše slibuje posílení svalů pánevního dna.

O této problematice se vzhledem k její intimní povaze moc nemluví a řada žen ani neví, že lze problémy řešit i cvičením. Poruchy funkce pánevního dna se pak zbytečně stávají strašákem, který nepříjemně ovlivňuje kvalitu života. „Problémy způsobenými poruchami pánevního dna trpí vysoké procento žen. Nejčastějšími problémy, které denně řeším, jsou sexuální dysfunkce a potíže s inkontinencí, přičemž sexuální dysfunkce nastupuje nejčastěji po porodu v závislosti na porodní zátěži kombinované s trhlinami pánevních cest. Důležitá je vždy prevence – málo lidí ví, že nejúčinnější možností, jak o pánevní dno pečovat, je především cvičení,“ říká gynekolog MUDr. Vladislav Klimeš.
Své o tom ví i sexuoložka docentka Laura Janáčková. „Ve své ordinaci se nejčastěji setkávám s těžkostí dosahování orgasmu u žen, ale i u mužů, vlivem oslabeného svalstva pánevního dna ženy. Nedosažení orgasmu má pak nepřímo vliv i na sexuální apetenci. Výzkumy naznačují, že sexuální dysfunkce u žen i mužů často výrazně ovlivňují i jejich partnerský vztah a pocit životní spokojenosti,“ sděluje zkušenosti ze své praxe paní docentka.

Jak na ochablé pánevní dno?
Podle odborníků je jednoznačně nejúčinnějším řešením cvičení. Pokud se svalstvo pánevního dna posílí, zdravotní problémy se zmírňují či zcela zmizí. Důležité je zvolit správný druh cvičení, v počátcích se určitě vyplatí cvičit pod odborným dohledem v podobě osobního trenéra či fyzioterapeuta. Není ovšem nutné čekat až na okamžik, kdy se problémy objeví. „Prevence je velmi důležitá, zpevněné svalstvo pomáhá snáze porodit a rychleji po porodu regenerovat,“ doplňuje doktor Klimeš. „Dobrá kondice svalů pánevního dna je důležitá pro každého člověka, i když nemá žádné zdravotní potíže, především pro kontrolu držení a stabilizace těla,“ říká Zuzana Bičíková, trenérka a školitelka programu Power Plate pro maminky po porodu. 

Nejdřív hlava, potom svaly
Základem cvičení zaměřeného na posilování pánevního dna je vůbec uvědomit si, že nějaké pánevní dno máme, a zkusit ho ovládat. Lze si jej představit jako síť svalů, které spojují stydkou kost v přední části s kostrčí a sedacími kostmi v zadní části. Těmito svaly prochází – a jsou jimi také ovlivňovány – močová trubice, vagina a řitní otvor. Uvedené svaly podpírají močový měchýř, dělohu a konečník. Pomoci tedy může především vhodný cvičební program, který bude aktivovat a zapojovat hluboké svalstvo.

Cvičení nejen s Power Platem
Svaly pánevního dna je možné procvičovat dvěma způsoby – izolovaně a vědomě, tzv. Kegelovými cviky, nebo zapojením koaktivátorů pánevního dna. To jsou svaly, jejichž aktivací se zapojí i pánevní dno. Jedná se o adduktory (vnitřní strana stehen) a abduktory (vnější strana stehen) a příčný sval břišní. Dalším způsobem, jak účinně aktivně zapojit svalstvo pánevního dna, je cvičení na vibrační a rehabilitační plošině Power Plate, což lze vhodně kombinovat i s výše uvedeným cvičením. Power Plate má speciální efektivní program, kombinující účinné cvičení na posílení svalstva pánevního dna s profesionálně vedeným tréninkem na Power Plate, který pomáhá svaly pánevního dna aktivovat, a zvyšuje tak účinnost cvičení. Program pomáhá hlavně novopečeným maminkám vrátit se zpět do formy, zdokonalit postavu, zůstat aktivní, a především správně a účinně posílit svaly, na které mají těhotenství a porod největší vliv. Cvičení je skvělé i jako prevence. Určeno ovšem není pro těhotné ženy, ty musejí se cvičením počkat až po porodu.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24