Když byla v šedesátých letech konečně vynalezena všemocná pilulka, která spolehlivě zabraňovala početí, všichni byli nadšení. A to trvá dodnes. Je ale dobré vědět, že tak jednoduché to není.
Svoboda, kterou ženám hormonální antikoncepce dává, je jen jednou stranou mince. Ve vyspělých zemích užívá HA kolem pětiny žen v reprodukčním věku, u nás je to ještě víc. Jistě že její výhody jsou nesporné, je ale dobré znát i rizika, o kterých se tolik nemluví, a někdy na dostatečné informování žen zapomínají i sami gynekologové, kteří léky předepisují.
Tajemná trombóza
K nejzávažnějším vedlejším účinkům HA patří především zvýšená srážlivost krve, která může vést až k náhlým úmrtím. O co jde? Užívání hormonální antikoncepce zasahuje do procesu krevní srážlivosti, respektive její rovnováhy. Schopnost srážlivosti krve je nezbytná pro to, abychom při zranění nevykrváceli, ale pokud je příliš vysoká, hrozí vznik krevních sraženin neboli trombóz, nejčastěji v žílách dolních končetin. Ty pak můžou způsobit ucpání cév nebo se také mohou utrhnout a doputovat až do plic, kde pak dojde k plicní embolii, což je stav ohrožení života, který může končit smrtí.
Jaké jsou příznaky trombózy, které by nás měly varovat?
– bolest lýtka
– křeče dolní končetiny
– zčervenání, zteplání postiženého místa
– otok chodidla, lýtka nebo celé dolní končetiny
Možnosti prevence trombózy u žen, které berou HA a zároveň nepatří do rizikové skupiny (viz níže), jsou následující:
– nekuřte
– při dlouhých cestách v sedavé poloze dělejte pravidelné zastávky, protáhněte se, choďte, zacvičte si
– hlídejte si hladinu cholesterolu a krevního tlaku
– choďte na pravidelné jaterní testy (měl by je provádět automaticky váš gynekolog)
Riziková skupina
Hormonální antikoncepci byste neměla v žádném případě užívat, pokud:
– trpíte nebo jste v minulosti trpěla nádorovým onemocněním, jehož růst je podporován ženskými pohlavními hormony (rakovina prsu, rakovina děložní sliznice, některé typy nádorů vaječníků)
– prodělala jste hlubokou žilní trombózu nebo embolii
– trpíte vrozenými chorobami se zvýšenou srážlivostí krve a zvýšeným rizikem vzniku trombóz
– onemocněla jste akutním onemocněním jater nebo trpíte chronickým onemocněním jater, která snižují jejich funkci (žloutenky, jaterní cirhóza…)
– trpíte neléčeným vysokým krevní tlakem
K dalším negativním účinkům hormonální antikoncepce, které už nepatří mezi ty ohrožující život a jsou pociťovány jen některými ženami, patří snížená chuť na sex, změny nálad a přibývání na váze. Pokud těmito problémy trpíte a užíváte HA už delší dobu, například několik let v kuse, není od věci zkusit ji na čas vysadit, nahradit jiným typem antikoncepce a zjistit, jestli se vaše pocity změní.