Věděli jste, že když osoba cítí sexuální přitažlivost k jiné až poté, co si s ní vytvoří emocionální pouto, má své pojmenování? Je to forma sexuality, která se nazývá demisexualita. Osoba s takovou sexualitou přitom může mít jakoukoliv genderovou identitu - může být hetero, gay nebo se identifikovat jakkoliv jinak.
Může nám připadat, že se v současné době lidé více než kdy jindy ztotožňují s řadou různých a možná pro někoho nadbytečných sexuálních orientací. Není to však proto, že by najednou velké množství lidí transformovalo a změnilo svoji sexualitu, ale proto, že jsme se jako společnost celkově hodně posunuli a v případě sexuální orientace konečně rozpoznáváme a přijímáme své rozdíly.
Jak poznám, že jsem demisexuál?
Pokud si myslíte, že byste mohli být demisexuální, začněte tím, že si položíte několik otázek, které vám pomohou porozumět vašim pocitům. Zeptejte se sami sebe, kdo vás v minulosti sexuálně přitahoval a jaký byl váš vztah k nim. Přitahují vás cizí lidé nebo celebrity? Baví vás flirtovat a poznávat nové lidi? Vzrušuje vás představa rychlovky s neznámým sexy mužem nebo charismatickou ženou, jež jste potkali na párty? Pokud jste na výše uvedené otázky odpověděli negativně, nejspíš budete demisexuál.
Je demisexuál stejný jako asexuál?
Demisexualita se od asexuality liší. Zatímco asexuální osoba se necítí sexuálně přitahována k nikomu, jakmile si demisexuální osoba vytvoří citové pouto, může cítit sexuální přitažlivost. Demisexuální člověk může mít také vysoké libido a líbí se mu představa sexu, ale chce to zažít pouze s těmi, se kterými si je blízký a zná je.
Nečekejte tedy, že demisexuála okouzlíte hned na první schůzce. Pokud se s někým takovým setkáte, netlačte na pilu a jděte na to zlehka. Vztah založený na hlubokém citovém poutu je přece jenom silnější a pevnější.