Přesně deset let trvalo, než vědci vyvinuli hormonální antikoncepci pro ženy a uvedli ji na trh. Neptejte se, jak je na tom ta pro muže. První metody mužské hormonální antikoncepce byly přitom testovány už v 70. letech minulého století a na pultech lékáren stále nejsou. Je jejich výroba o tolik složitější, nebo o ni prostě jen není zájem?
„U mužů v Česku je vrcholem užívání antikoncepce kondom, ale nikoli z důvodu jejich nezájmu, ale kvůli vysoké nevzdělanosti o této problematice vůbec,“ vysvětluje gynekolog Vratislav Seifert. Kondom není jedinou možností, jak se muži mohou chránit. Další variantou je například vasektomie, což je chirurgické přerušení chámovodu, jež se provádí již přes 70 let. Funguje v podstatě na stejném principu, jako když si žena nechá podvázat vejcovody. „Vasektomie je oblíbená převážně v Severní Americe. Možná jde z mužské strany o mizející stupeň zodpovědnosti, celkové pokory nebo nás odrazuje vyšší cena zákroku, která je zhruba 13 tisíc korun,“ popisuje lékař. Pokud si pravidelně chodíte pro antikoncepci do lékárny, zkuste si spočítat, kolik za ni po celý život utratíte. Znějí zatím všechny argumenty ve prospěch žen? Co když si ale za své postavení můžeme tak trošku samy?
Převzetí kontroly
Schválně si odpovězte na následující otázky. Věřila byste muži, že pilulky bere pravidelně? Nechala byste zodpovědnost a kontrolu nad početím jemu i přesto, že dítě budete devět měsíců nosit vy? Tolerovala byste jeho výkyvy nálad či snížené sexuální libido? Možná je té emancipace místy až příliš, avšak fakta mluví jasně. Mužskou antikoncepci vám zatím žádný lékař nepředepíše. Dostupnost je jedna věc, užití druhá. „Kdyby se nakonec něco stalo, následky bych nesla já. Asi bych se vždycky chtěla chránit sama. Musím být zodpovědná sama za sebe,“ znějí argumenty žen, jež v dokumentu Sex Explained vysvětlují, proč by mužskou antikoncepci nepřijaly. Máte také nějaký po ruce?
Podle celosvětové studie OSN třetina párů v reprodukčním věku nepoužívá vůbec žádnou antikoncepci. Nějaký způsob ochrany pak volí pouze desetina mužů – konkrétně osm procent používá kondomy a dvě procenta podstupují vasektomii. Jako nejčastější druh antikoncepce volí ženy tu hormonální. „Bohužel je tento typ antikoncepce provázen řadou neoprávněných předsudků a nepodložených mýtů. Tabletky obsahují skupinu hormonů tělu vlastních,“ obhajuje pilulky doktor Seifert.
Je dobré se na antikoncepci podívat i z její světlejší stránky. Mnoha ženám pomohla s pravidelnou menstruací, fungováním rovnováhy hormonů, lepší pletí a dodává jim jistotu, že s nejvyšší pravděpodobností neotěhotní. Řada z nich však naopak může pociťovat změny nálad, ztrátu libida či trpět akné. Vtipné je, že právě tyto vedlejší účinky zabraňují vědcům, aby uvedli do oběhu hormonální antikoncepci pro muže...
... více se dočtete v březnovém čísle ELLE, které je právě na stáncích.