1. „Přepište“ negativní myšlenky
Říká se jí „Robinsonova metoda“ a je účinná téměř v jakékoli situaci, v profesním i soukromém životě. Funguje snadno, na základně „přepisování“ negativních myšlenek. A proč zrovna Robinsonova? Právě slavný dobrodruh, který pokaždé myslel pozitivně, byť byla jeho situace sebežalostnější, je totiž zářným příkladem toho, jak tato jednoduchá metoda funguje. Podobně jako on můžete i vy „přepsat“ své nepěkné vzpomínky. Opustil vás partner? Pak máte konečně víc času sama pro sebe. Podvedl vás? Buďte ráda, že jste to zjistila teď a nikoliv až po svatbě. A že si doma připadáte tak sama? Alespoň máte klid a nestresujete se věčnými hádkami. Nepůjde to samozřejmě hned a snadno, ale věřte, že jakmile vás myšlenka nebude citově drásat, upadne nakonec v zapomnění.
2. Najděte si nové „chci“
Nejlepším způsobem, jak udělat starý zvyk méně přitažlivým je najít si „novou závislost“. Problémem je, že si svého nového vyvoleného nemůžete jednoduše objednat na Aukru nebo na E-bay. A nechcete přece skočit do vztahu, o němž si myslíte, že je jen jakousi „náplastí“. Najděte si proto jiný cíl – začněte běhat, napište román, přihlaste se do kurzu vaření nebo se naučte nový jazyk. Oprašte jakoukoliv starou vášeň, na níž jste předtím neměla čas. A co vy víte, třeba toho nového pana dokonalého potkáte právě tam.
3. Žijte v přítomném okamžiku
Jednou z dalších možností, jak se přenést přes bolestivou minulost, je metoda „všímavosti“. Jedná se o starou meditační techniku, která je založená na pozorování toho, co se kolem vás děje právě teď, v přítomném okamžiku. „Řekněte sama sobě stop a zaměřte se na tři věci, které vidíte. Dále na tři věci, které slyšíte, a v neposlední řadě na tři věci, které cítíte. Toto jednoduché cvičení vás navrátí do přítomnosti,“ radí britská terapeutka Chloe Brotheridgeová. Pozorujte svět, všímejte si přírody kolem sebe, zaměřte se na detaily, vůně, zvuky. Vnímejte svůj dech, pohyby, snažte se zkrátka každou minutu prožít naplno. Čím více se budete zabývat přítomností, tím méně času vám zůstane na to, abyste se utápěla v bolestivé minulosti.
4. Nebuďte až příliš radikální
Nesnažte se ovšem partnera vytlačit z mysli úplně. To se vám totiž nikdy nepovede, naopak. Psychologové tento paradoxní efekt, který se používá při léčbě všech závislostí, třeba i drogové a alkoholové, nazývají „Nemyslete na slona“. Pokud se totiž budete snažit ze všech sil na slona nemyslet, ať už červeného nebo modrého, zcela jistě vám některý z nich na mysli vytane. Je to jako s ovocem, to zakázané zkrátka chutná nejlépe. A platí to pro všechny druhy pokušení. Čím víc se budete snažit na cigarety nebo víno nemyslet, o to víc si jich ve finále dopřejete. Takže až vám příště na mysli vytane váš bývalý, nepanikařte. Berte to jako zcela normální, přirozenou věc. Nějakou dobu jste s ním přece strávila a tak je celkem pochopitelné, že na něj občas myslíte. Připomeňte si, že tahle kapitola už je za vámi a obraťte svou pozornost na něco jiného.
5. Přestaňte si bývalý vztah idealizovat
„Náročný rozchod může opravdu v některých případech přerůst až k depresím či duševním problémům,“ připomíná australský lékař Alain Brunet. Je tedy nesmírně důležité se se svou minulostí vyrovnat, přenést se přes ni. A brát to zkrátka tak, že každý vztah a každý rozchod vás změní a něčím obohatí. Tyto zkušenosti jsou k nezaplacení, protože vás posouvají dopředu a formují. Podívejte se na svoji minulost nezaujatě, neidealizujte si ji a vezměte si z ní ponaučení. A konečně otevřete svou náruč někomu jinému, mnohem lepšímu…
Jak dlouho trvá, než se oklepete z rozchodu?
Zapomenout na bývalou lásku zabere nějaký čas. Psychologové tvrdí, že za každý rok, který jste s partnerem prožili, budete potřebovat zhruba měsíc na zotavenou. Když jste s někým žili tři roky, počítejte s tříměsíční „citovou karanténou“.
Zdroje: mcgill.ca, chloebrotheridge.com