Proč by to mělo fungovat? Protože člověk je od přírody zvědavý tvor a jeho mozek touží po nových impulsech, které zajišťují jeho pohodu. Tahle touha má dokonce název, říká se jí neofilie. Zní to sice spíš jako název nějaké nemoci, ale je to přesně naopak – výzkumy ukazují, že ti, kdo pravidelně zkouší nové věci, žijí déle, jsou zdravější, ale také šťastnější.
Když tyhle tendence vědci zkoumali u zvířat, zjistili, že mláďata se sice často nové věci často učí metodou pokus-omyl, ale zároveň vnímají průzkum nových dovedností i míst jako hru, která jim přináší potěšení. Zjistili také, že ne vždy se zvířata učí od starších ty samé postupy, ale někdy se sami vlastní cestou snaží dojít ke stejnému výsledku. Někdy je výsledný efekt možná trochu jiný, ale přesto různorodost chování v přírodě zvyšuje šance na přežití celého druhu, nebo dokonce na další evoluční skok.
Nové zážitky zvyšují sebevědomí
Pokud se od přírodopisu přesunete do vlastního života, zjistíte, že i u lidí to funguje velmi podobně. A stačí přitom úplné maličkosti, jako je nové jídlo, nová místa, nové zážitky. To všechno nám jitří smysly, ale i rozvíjí schopnosti reagovat nebo řešit neočekávané situace, a díky tomu se také zvyšuje sebevědomí.
Kromě toho se nám novými podněty zlepšuje nálada, protože zažíváme pocity opojení. Mozek totiž uvolňuje hormon štěstí dopamin a aktivuje se oblast středního mozku, která posiluje dlouhodobou paměť a učení.
Vůbec nejlépe přitom fungují zážitky, které vás zároveň trochu vytlačí z komfortní zóny. Vzpomeňte si na svůj „bucket list“ a každý měsíc z něj zkuste odškrtnout jednu položku. Žádný takový seznam nemáte a nevíte, co na něj napsat? Cokoli, co máte rádi, co vás vždycky zajímalo, nebo se v tom chcete zlepšit, něco, co třeba dělají vaši přátelé, ale vy jste to ještě nikdy nezkusili. Občas se nechte strhnout i svým okolím a zkuste také něco, co vás možná na první dobrou tolik neláká.
Ať vybere někdo jiný
Anebo to rovnou nechte na někom jiném. Poproste kamarádky, ať vymyslí nějaké společné zážitky. Můžete ale také třeba vyrazit do kina, aniž byste věděli, co dávají. Pokud kolem sebe nemáte žádného dobrodruha, který by to pro vás zorganizoval, zajděte si do pražského Bio Oko, kde každý měsíc mají akci Oko naslepo – film vybírají dramaturgové oblíbeného kina, aniž by vám dopředu řekli, o co půjde. Zároveň tu máte možnost zaplatit za zážitek jen takovou částku, jakou sami uznáte za vhodné. Předem totiž neplatíte nic a rozhodnout se můžete až podle kvality vybraného filmu.
Podobnou službu má třeba i knihkupectví Book Therapy, kde si můžete objednat časopisové předplatné Covered. Odborný tým kurátorů každý měsíc vybere jeden světový magazín prvotřídní kvality. Nikdy nevíte, který to bude, ale můžete si být jistí, že bude inovativní obsahem i formou, relevantní a obohacující. Zkrátka takový, aby jeho čtení bylo požitkem a zároveň vám rozšířilo obzory.
Velmi podobně ale nakonec fungují třeba i degustační menu, které nabízí spousta opravdu dobrých restaurací. I tady za vás vybírá někdo jiný, a tak šance ochutnat něco, co byste si normálně nedali, je veliká. Na druhou stranu, ať už si pochutnáte na jakkoli neobvyklém pokrmu, posezení u stolu v restauraci vás zase tolik z komfortní zóny nevyžene, a tak občas buďte i odvážnější.
Zdroj: Psychologytoday.com, sciencedirect.com