Jak již víme, covidový rok 2020 s randícími technikami pořádně zamával a umožnil, že většina z nich mohla být realizována v online prostředí. To samozřejmě vedlo ke zlepšení kvality randících aplikací a ke zvýšení jejich užívání. Počet lidí na seznamkách se konkrétně z roku 2019 na rok 2020 globálně zvedl o 20 milionů, což je daleko větší skok než v předchozích letech. Z roku 2018 na rok 2019 se čísla zvýšila o 15 milionů a stejně tak z roku 2017 na 2018. Jedná se vlastně o jeden z největších nárustů minimálně za posledních 5 let.
A i když jde o skvělý způsob potkávání nových osob v době, kdy nám nebyla fyzická distance blízká, je potřeba být opatrná na to, co o sobě druzí říkají. Ne vždy to je totiž pravda.
O čem lidé na seznamkách lžou nejvíce?
Jednou z oblastí, ve které uživatelé randících aplikací klamou nejvíce, je samozřejmě vzhled, protože – buďme upřímné – to je to, co dělá na seznamce největší dojem. Výzkum Strategic misrepresentation in online dating konkrétně zjistil, že alespoň o jednom fyzickém atributu lhalo 81 % jeho respondentů. Díky jejich pozměnění si totiž mohli vytvořit své žádoucí já, které bylo často fyzicky zdatnější, více aktivní a zajímavější než skutečné individuum. Často to přitom „obhajovali“ tím, že vylepšení, které na svém profilu uvedli, chtějí skutečně dosáhnout.
S tím souvisí také upravování fotografií, které je v dnešní době více než snadné a které tak využívá téměř každý, nejen na seznamkách. I když se může jednat pouze o drobné změny.
Mnoho lidí dále lhalo také o svém vyznání lásky a o tom, že jsou nezadaní.
A oblastí, v níž se také lže ve velkém, jsou osobní zájmy, atributy a majetek, které se člověk často snaží přizpůsobit tak, aby se zalíbil druhému. To stejné platí i o finanční situaci.
Kdo lže více? Ženy, nebo muži?
Studie The Truth about Lying in Online Dating Profiles, která se zaměřila na lhaní o váze, věku a výšce, zjistila, že v prvních dvou kategoriích si více vymýšlejí muži, zatímco ve třetí si obě pohlaví vymýšlejí stejně. Dokázali si přitom uvést až o 35 kg více a až o 20 kg méně na váze, ve věku o 3 roky méně a až o 9 let více a od 7 centimetrů více po 4 centimetry méně ve výšce.
Co se však týká upravování fotek, zde podle výzkumu Strategic misrepresentation in online dating převažují ženy. Pravdou ale je, že tak zkreslují své profily možná ještě více jak muži.
V oblasti vyznání lásky a zamlčení svého protějška opět vedou muži. Průzkum Dangerous Liaisons: is everyone doing it online?, který vznikl před dvěma lety a patří tak k jednomu z nejnovějších, zjistil, že v této sekci lhalo 67 % ženatých mužů.
A na základě výsledků Strategic misrepresentation in online dating i v poslední sekci – osobní zájmy, atributy, majetek a finanční prostředky – lžou častěji muži.
Proč je tak snadné v online světě lhát?
Mnoho uživatelů seznamek své pozměňování pravdy svádí na fakt, že online prostředí je povzbuzuje k vytváření klamných údajů na svých profilech, jelikož se necítí tak ohroženi jako při lhaní v reálném světe. Navíc častokrát počítají s tím, že to dělá každý a pokud to neudělají, nebudou mít stejnou startovní čáru. Jiní zase mají pocit, že to je jediný způsob, jak se dostat „do výběru“. V každém případě je dobré být na tyto lži připravená a možná se svého „matche“ na jednotlivá fakta opatrně zeptat. Celkově lže na těchto aplikacích totiž 57 % uživatelů.