Koncept vzniknul na konci devadesátých let, když se psychologové Arthur a Elaine Aronovi rozhodli přijít na kloub lásce. Proč a jak láska vzniká, čím je podnícena, na základě jakých mechanismů toto hluboké romantické pouto funguje a především, lze jeho tvorba nějakým konkrétním způsobem roznítit? Vědeckou optikou zkoumali jednu z nejsilnějších emocí, jež koření hluboko ve společnosti a definuje lidstvo od biblických časů. Na některé své otázky našli příslušné odpovědi a objevili faktory, které mají údajně velký vliv na to, zda se do sebe pár zamiluje a vypěstuje si ono intimní citové pouto. Na základě těchto zjištění vytvořili sadu 36 nejrůznějších otázek, které nutí k otevřenosti a upřímnosti.
Odemkněte svou zranitelnost
Tuto metodologii dostal do širšího povědomí článek deníku The New York Times, jenž vyprávěl příběh dvou lidí, kteří tento experiment otestovali na vlastní kůži. Jak vypadal výsledek? Po několika měsících se potkali znovu, ale tentokrát u oltáře. Je však třeba uvést funkčnost tohoto konceptu na pravou míru, protože ačkoliv tento pár čekal happy end v podobě prstenu a bílých šatů, nemusí to tak být vždy. Nemusí to tak být ani ve většině případů. Bohužel neexistuje žádná formule, která by nám zaručeně našla ryzí lásku. A pravděpodobně si všichni budeme muset pár plytkých známostí s neveselým koncem vytrpět, než najdeme něco opravdového. Co však tyto otázky zaručí, je určité intimní spojení, které se po pár hodinách narodí (věřte, že když se experimentu plně oddáte a zapátráte hluboko v sobě, tak to nějaký čas zabere) a zůstane blízké jen vám dvěma a danému okamžiku. Jestli se z toho něco vyvine, to už je ve vašich rukou, nebo chcete-li – v rukou osudu. V tom, zda se doopravdy zamilujete nebo zda se z tohoto zážitku vyvine dlouhodobý vztah, hraje roli několik dalších faktorů. Co je ale jisté, pomocí těchto otázek se s partnerem neobyčejně sblížíte a odemknete svou zranitelnost, tu, kterou obvykle necháváte uzamknutou několik prvních týdnů či měsíců vztahu. Odemknete ji v bezpečném prostředí a společně vyslovíte svá nejtajnější přání, noční můry i své nejtrapnější momenty, a poté od partnera uslyšíte autentické komplimenty. Vše zakončíte 4 minuty dlouhým očním kontaktem, během kterého zpracujete vše, co se stalo. Společně.
Otázky i pro dlouhodobý vztah
Je důležité podotknout, že tento experiment není pouhým trikem pro první rande a nástrojem k zamilování. Svou roli „dohazovače lásky“ sehraje i v dlouhodobém partnerském vztahu, ze kterého se vytratila jiskra. Ve vztahu, kterému zprvu vládlo zamilování, než se do cesty připletly těžkosti života. Věnovat se sobě navzájem a vašemu poutu po několik chvil takto intenzivně, může být lékem častých zbytečných hádek a odehnat zevšednění vztahu.
36 otázek, které vedou k lásce
Sada I.
1) Koho by sis pozval/a jako hosta na večeři? Vybrat si můžeš kohokoliv.
2) Chceš být slavný/slavná? Pokud ano, jakým způsobem?
3) Než tě čeká důležitý hovor po telefonu, nacvičuješ si, co řekneš v hlavě? Pokud ano, proč?
4) Jak vypadá tvůj dokonalý den?
5) Kdy jsi naposledy zpíval/a někomu nebo jen tak pro sebe?
6) Kdyby ses mohl/a dožít devadesátých narozenin a od 60 let mít buď tělo, nebo mysl třicetiletého člověka, co by sis vybral/a?
7) Máš tajnou představu, jakým způsobem zemřeš?
8) Vyjmenuj tři vlastnosti, které máme zřejmě společné.
9) Za co jsi nejvíc vděčný/vděčná?
10) Pokud bys mohl/a na způsobu toho, jak jsi byl/a vychován/a, něco změnit, co by to bylo?
11) Odvyprávěj co nejbarvitějším způsobem příběh svého života. Máš na to čtyři minuty.
12) Představ si, že zítra se můžeš probudit s jakoukoliv schopností, co si vybereš. Jaká tě napadne jako první?
Sada II.
13) Kdyby ti křišťálová koule mohla něco prozradit o tvé budoucnosti, co bys chtěl/a vědět?
14) Existuje něco, o čem dlouhodobě sníš a ještě jsi to neuděl/a? Co ti v tom bránilo?
15) Co je tvůj největší životní úspěch?
16) Čeho si nejvíc vážíš na přátelství?
17) Co je tvoje nejcennější vzpomínka?
18) Co je tvoje nejstrašnější vzpomínka?
19) Představ si, že by tě čekal pouhý rok života. Co bys změnil/a na své každodennosti a proč?
20) Co pro tebe znamená přátelství?
21) Jakou roli hraje v tvém životě láska a city?
22) Vyjmenuj pět mých kladných vlastností.
23) Jak blízký vztah máš s příbuznými? Myslíš, že jsi prožil/a šťastnější dětství než ostatní?
24) Jak vnímáš svůj vztah s matkou?
Sada III.
25) Řekněte si o sobě navzájem tři prohlášení. Například: Oba jsme v téhle místnosti a cítíme se…
26) Doplň větu: Přál/a bych si, abych se někomu mohl/a svěřit s…
27) Pokud je protějšek ve hře blízkým přítelem, jaké by měly být jeho vlastnosti?
28) Vyjmenujte tři věci, co se vám na tom druhém líbí. Pokud je to neznámý člověk, odhoďte zábrany a buďte pravdivý/pravdivá.
29) Vyprávějte si navzájem nějakou trapnou historku, co se vám přihodila.
30) Kdy jsi naposledy plakal/plakala? Bylo to o samotě, nebo před někým?
31) Sdělte svému partnerovi něco, co se vám na základě jeho/jejích odpovědí na něm či na ní líbí.
32) O čem by se nikdy nemělo žertovat?
33) Kdybys dnes večer měl/a zemřít, aniž bys dostal/a šanci s někým promluvit, čeho bys nejvíc litoval/a, že jsi někomu neřekl/a? Co ti bránilo to doteď udělat?
34) Představ si, že tvé obydlí zachvátil požár. Své nejbližší i mazlíčky jsi dostal/a do bezpečí a teď máš šanci zachránit jedinou věc. Co by to bylo a proč?
35) Smrt kterého rodinného příslušníka by se tě nejvíc dotkla a proč?
36) Poproste toho druhého, aby vám poradil s nějakým osobním problémem. Zeptejte se ho/jí pak na to, co si o tvém problému myslí.
Zdroj: womenshealthmag.com, mindbodygreen.com, thenewyorktimes.com