V nedávném příspěvku jsme vás varovali, že vztah s narcisem může ublížit a zanechat nepěkné rány. To vskutku ano, jenže pokud se nacházíte v pozici, kdy nevíte, jestli je pro vás vztah jednoduché opustit, přinášíme pár náhledů a analýz, které mohou váš vztah změnit. Tento text však rozhodně nemá symbolizovat motivaci pro setrvávání v toxickém a nevyrovnaném vztahu. Jen představuje návod, pokud by pro vás scénář loučení byl bolestivější.
O narcistní poruše ve vztahu často referuje terapeut John Gottman, jehož on-line kurzy a Youtube videa se nám v poslední době stávají více než inspirativními. Z jeho práce nám vychází jedno důležité měřítko celé situace vztahu s narcistním mužem. A to sice: není narcis, jako narcis. ‚‚Existují různá stádia poruchy,” potvrzuje. Proto se můžete potkat s mužem, který sice trpí jistým druhem narcismu, ale má šanci na to prozřít a dojít terapeutické nápravy. Včas si všímejte varovných signálů a pracujte na své pozici ve vztahu tak, aby druhý prošel jistou katarzí.
Čeho si všímat? Narcistní muži mají silný pocit velkoleposti, jsou arogantní, využívají slabosti ostatních, potřebují neustálý obdiv, cítí závist vůči ostatním, věří, že jim ostatní závidí, chybí jim empatie a jsou posedlí fantazií o úspěchu.
Vytvořte si podpůrnou skupinu
Narcisté mají ve zvyku udělat cokoli, aby získali, co chtějí. Obecně necítí soucit a mají problém se důvěrně propojit s ostatními, dokonce i s lidmi, kteří jsou jim nejblíže. Proto je zprvu důležité vytvořit si systém podpory, abyste ve vztahu zůstali silní. ‚‚Život s narcisem může vést k pocitům nejistoty, zmatku a pochybností o sobě. Ujistěte se, že máte ve svém životě základní skupinu lidí, kteří vás mohou podpořit," říká John.
Vzdělávejte se a přiveďte odborníka
Čtěte si, hledejte si informace a mějte přehled. To vám může pomoci pochopit silné a slabé stránky narcise a naučit se s nimi lépe zacházet. Vědět kdo jsou, vám také umožní přijmout situaci takovou jaká je, a mít realistická očekávání. ‚‚Narcisté vcelku neberou konstruktivní kritiku dobře. Ale když správně nastavíte systém opatrných a pozitivně laděných kritických komentářů, můžete s člověkem, který nemá poruchu plně rozvinutou, dojít až k terapii, která by mohla narcise pozitivně změnit,” dodává John. Přiznává zároveň, že narcistní muži mají tendenci z terapeutických sezení utíkat, nechtějí totiž čelit realitě, proto je zkuste pozitivně motivovat.
Vyhněte se sporům a držte se svých hranic
‚‚Mějte jasno ve svých hranicích. Narcise to může naštvat nebo zklamat, ale to je v pořádku. Pamatujte, že není vaší úlohou ovládat emoce této osoby,” tvrdí Joh Gottman. Když něco potřebujete, buďte jasní a struční. Zajistěte si, aby vám rozuměli. Nejlepší je nekonfrontovat narcise přímo - jakkoli náročné může být neustále kolem nich chodit po špičkách.