Dítě možná ani není tím prvotním poutem, v pozitivním i negativním smyslu, s ex. Jde primárně o vztah bývalých partnerů. Na jakých nitkách vazby se zakládá, od něj se odvíjí i pouto s potomkem. Pokud je dítko v péči jednoho z rodičů, který nemůže svému bývalému partnerovi pomalu přijít na jméno, reflektuje své pocity i v komunikaci s děckem. To pak může být logicky ovlivněno. Netuší, jestli tatínek opravdu kdysi nebyl zlý. Věří, že otec opustil rodinu kvůli současné známosti, kterou můžete být i vy. Nemusí vás tak mít rádo. Je to eskalace jisté žárlivosti.
Rodinné boje
Na straně druhé, tedy vaší, může k žárlení také dojít. Ratolest vám fyzicky připomíná minulost partnera. Je tu i jisté vědomí toho, že váš muž kdysi miloval jednu ženu natolik, že s ní chtěl zůstat do konce života, proto s ní zakládal rodinu. Že to nevyšlo, nevadí. Už tu nějaká byla. A je tu ten závazek. A co pak vy? Povede se vám spolu mít dítě? Bude onen muž po trpké zkušenosti chtít vůbec další? Bude milovat obě děti stejně?
Bude to spíš na vás
Pak je tu samozřejmě palčivý moment, kdy má muž děti na pár dní u sebe a vy s nimi musíte koexistovat. Když jde o rozmazlené děcko, které vám dává ostentativně najevo, že vás nemá rádo, je to o to složitější. A muž možná ne vždy vše šťastně řeší. I když by měl domluvit dítěti, kvůli pocitu viny, nechce leckdy řešit vaše spory. Ty se pak mohou přetavit v hádky mezi vámi, partnery.
Holčičí boje
Vztahy mezi vámi a „závazky“ vašeho muže mohou být různé. Když to není optimální, co dělat? Jde-li o opravdu velmi nepříjemné situace, vykliďte pole v době, kdy má váš muž dítě. Nepotřebujete s ním nutně budovat vztah, pokud to váš muž nepožaduje. Kdyby ano, musí krotit vášně on. Děcko může vyrůst z pocitů křivd. Hlavně, pokud je v pubertě a jde-li o děvče, které prostě víc žárlí na jiné ženy a zejména ty, které mají doma jejich tatínka.
Jak dítě „vydýchat“?
Nekupujte si dítě, neuplácejte ho odpustky, pokud vidíte, že k vám vztah nemá a nemá vás rádo. Naučila byste jej maximálně vás využívat. Dítě si k vám musí najít cestu po svém. Je-li naopak nesmělé, usnadněte mu pozici. I když neskáčete radostí, že vás muž už dítě má, musíte trošku slevit ze svých pocitů, jste dospělejší, méně zranitelnější. Pokud si budete budovat zdravý vztah, v budoucnu vám to jedině prospěje. Vždy je lepší mít velkou rodinu stavěnou na pevných základech a je jedno, jaké vazby jsou vlastní a nevlastní.
Ujasněte si vše hned na začátku
Podstatné je si uvědomit, že dítě je už navždy součástí života vašeho partnera. I kdyby se s ním v dané době zrovna nevídalo. Jde o pouto rodinné, které se může obnovit po mnoha letech. Jako žena jste trochu ve výhodě, že většinou nejsou děti v péči mužů. A přece jen matky budou vždy upřednostňovat své děti nad potřebami svými i svého okolí. Logicky. Takže muži to mají spíš těžší, když si najdou známost s dítětem. V každém případě je nutné si již na začátku uvědomit, jestli chcete být s někým, kdo děti už má. Jde o nejkřehčí mezilidské vztahy, a pokud je budete chtít například nějak narušit, může se vám to vrátit a vy zjistíte, že jste ztratila čas s někým, kdo měl jiné priority.
Zdroje: Quora.com, Actionforchildren.org.uk