‚‚Hysterie, ze starořeckého hystera, tedy děloha, je neurotická porucha, kterou charakterizuje citová labilita a sebestřednost se sklonem k teatrálnímu chování a afektům.” Tak definuje hysterii samotná Wikipedie. I nejobecnější a nejvíce dohledatelná definice přisuzuje hysterii spíše ženám. Jenže studie New England Journal of Medicine dokazuje jev definovaný výrazem „male hysteria” (a není jediná, tímto fenoménem se zabývalo už mnoho psychologů v minulosti). Podle článku se takový jev začal u můžu projevovat už během První světové války, kdy se dal nejlépe pozorovat u vojáků v zákopech.
John Gottman, vztahový terapeut, pro The New York Times také tvrdí, že v moderních komunitách velkých měst může male hysteria dokonce místy i převažovat. Vychází tak ze své zkušenosti, kdy si do jeho pracovny často najdou cestu páry, jež nacházejí příčinu nesnází v mužské náchylnosti pro zbytečná dramata.
Jak se jim tedy podle Johna vyhnout? Tady je pár dobrých rad.
O svého hysterika pečujte
Je to nevděčný úděl, ale pokud hysterika milujete, přijměte roli toho, který ve vztahu zachovává chladnou hlavu a umí věci řešit s nadhledem. John dodává, že taková péče zahrnuje i tu odbornou. Jako i terapeuti z New England Journal of Medicine tvrdí, že v drtivé většině souvisí male hysteria s narcistní poruchou osobnosti, která se v určitém stadiu dá podchytit a dá se s ní pozitivně pracovat. „V poslední době má tato porucha nálepku: ‚vezměte nohy na ramena', ale to platí skutečně jen v případě plně rozvinuté narcistní poruchy. Existuje mnoho stádií a stupňů rozvoje a s tím se dá pracovat,” dodává.
Do hádky se nenechte vlákat
Některé souvislosti dne mohou napovídat, že se hysterik připravuje takzvaně na útok. Lze to vyčíst z detailů jeho chování. Je obezřetný, všímá si maličkostí a většinou reaguje jinak než obvykle. Takové příležitosti se pokuste co nejvíce rozmělnit. Pokud se na to cítíte, klidně i podobnou situaci opusťte, nebo sporu předejděte jasnou definicí problému.
Řešte svoje témata
Muž hysterik bude chtít vaše problémy snadno a rychle smést ze stolu. Nejsou pro něj důležité, nepřináší mu totiž podstatný „rajc” z hádky. Dejte partnerovi najevo, že je pro vás téma důležité a vysvětlete proč. V hovoru buďte nadmíru věcní a proberte jen to nejzásadnější. Nezabíhejte do zbytečných detailů, které by jitřily jeho emoce, to je vždy příležitost k tomu, aby mohl hádku strhnout znovu směrem k sobě.
Když už ztropí scénu, nenuťte ho do klidu
„Pokud se situace plně rozvíjí, nesnažte se nad ní převzít kontrolu, nemá ji totiž ani on sám,” doporučuje John. Rozhodně tak nedoporučuje věty jako: „Uklidni se.” Taková gesta budou působit jako rozbuška. „Hysterik je v danou chvíli svými emocemi zcela ovládaný. Pokud jej chcete zklidnit, je naopak potřeba jeho emoce změnit, ne potlačit,” radí John.
Nepropadejte panice a nevzdávejte se
Pláč či jakékoliv emoční bouřky z vaší strany hysterik vyhodnotí jako vítězství svých emocí nad vašimi, a proto budou už navždy nadřazené. Pokud víte, že nedisponujete dostatkem trpělivosti, radši vztah řešte s odborníkem, nebo jej opusťte. Podle Johna je fenomén male hysteria ještě málo probádaný, a proto neexistuje ucelená příručka. Je však zřejmé, že s hysterikem mužem se pustíte do vztahu plného práce, proto si vždy poměřte, zda má taková práce smysl a řešte situaci s odborníkem, jemuž se rozhodně nikdy nestyďte svěřit.
_____________________________________________________________________
*Zdroj cItací terapeuta Johna Gottmana: The New York Times, vydání 12/2018